Poslanci zvolili päť kandidátov na ústavných sudcov

03.04.2014 18:55, aktualizované: 19:58
parlament, poslanci, NR SR
Ilustračné foto. Autor: ,

Poslanci v tajnej voľbe zvolili piatich kandidátov na sudcov Ústavného súdu. Nominantmi sú Imrich Volkai, ktorému odovzdalo hlas 84 poslancov, Jana Baricová so 78 hlasmi, Ján Bernát získal 78 hlasov, Miroslav Duriš 77 a Eva Fulcová 79 hlasov.

Na tajnej voľbe sa zúčastnilo 131 poslancov. Poslanci mali však vybrať šiestich kandidátov, z ktorých prezident za ústavných sudcov vymenuje troch. Keďže chýbajúceho šiesteho kandidáta poslanci nezvolili ani v opakovanej voľbe, na májovej schôdzi parlamentu sa uskutočnia nové voľby, na ktorých rozhodnú o poslednom nominantovi.

Funkčné obdobie troch sudcov ústavného súdu Jána Auxta, Juraja Horvátha a Jána Lubyho uplynie 4. júla 2014. O ich pozície sa v parlamente uchádzalo 13 kandidátov. Neuspeli kandidáti Rudolf Čirč, Ján Drgonec, Peter Filip, Vladimír Horváth, Peter Kresák, Ján Mazák, Robert Schronk a Ján Šikuta. Hlasovaním sa skončila 33. schôdza parlamentu.

PIANO

Prečítajte si aj komentár Petra Javůrka Právo a štábna kultúra. Ak si chcete prečítať tento článok, zaregistrujte sa v systéme plateného obsahu Piano.

#poslanci #Ústavny súd
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku