Prezident opäť pozval pápeža Františka na Slovensko

Prezident Ivan Gašparovič v nedeľu opakovane pozval Svätého Otca Františka na Slovensko. Gašparovič sa s pápežom stretol v Ríme po svätorečení Jána XXIII. a Jána Pavla II. „Zopakoval som opäť pozvanie pre Svätého Otca. Povedal, že keď bude môcť, tak príde,“ povedal slovenský prezident novinárom.

27.04.2014 21:45
Vatikán, Rím, svätorečenie, Ján Pavol II., Ján... Foto: ,
Delegáti krajín sveta čakajú na stretnutie s pápežom Františkom po svätorečení Jána Pavla II. a Jána XXIII.
debata (6)

Predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský povedal, že návšteva závisí od Svätého Otca. „My sme si veľmi želali návštevu Benedikta XVI. Veľká pocta by bola návšteva pápeža Františka,“ uviedol. Tento rok však návšteva pápeža je málo pravdepodobná.

Gašparovič z pápeža trému nemal

Ivan Gašparovič sa s Františkom dnes stretol druhýkrát. „Bol to dobrý pocit rozprávania sa bez strachu, či trémy. Ako keby ste sa zhovárali so známym na ulici,“ uviedol.

Poďakoval sa mu za spoluprácu so Slovenskom. „Moja filozofia vždy bola, že s cirkvou nebojuj, ani nesúťaž, ale spolupracuj,“ do­dal.

S Jánom Pavlom II. sa prezident stretol štyri razy

S Jánom Pavlom II. sa Gašparovič stretol štyrikrát. „Bol mi povzbudením. Vždy hovoril o dobrých vzťahoch medzi ľuďmi, národmi a cirkvami. To robí aj František a cirkev to potrebuje,“ konštatoval.

Podľa neho má nedeľné svätorečenie význam aj pre Slovensko, pretože Ján XXIII. posvätil základný kameň pre Ústav svätých Cyrila a Metoda v Ríme a Ján Pavol II. ho v roku 1978 povýšil na pápežský.

Na svätorečení sa zúčastnil aj predseda KBS

Na svätorečení v Ríme bol aj predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský. „Pre mňa to bol predovšetkým osobný zážitok, pretože Jána Pavla II. som zažil pri niekoľkých stretnutiach. Mohol som pozorovať jeho činnosť. Dnes som mohol sledovať, ako pápež František ho vyhlásil za svätého,“ povedal Zvolenský s tým, že to bola veľmi silná skúsenosť, pretože Ján Pavol II. je pre neho veľkým vzorom vernosti Bohu vo veľkej horlivosti a obetavosti pre ľudí.

Salezián don Hamráček bol v Ríme ako novinár

V mediálnom stredisku sledovali svätorečenie stovky novinárov. Medi nimi i salezián a šéfredaktor časopisu Don Bosco dnes Rastislav Hamráček.

„Svätorečenie dvoch pápežov som prežíval v Media Center, ktoré Vatikán zriadil pre novinárov. Takže bolo to pracovné prežívanie, písal som výstupy na sociálne siete, no predsa ako kňaz som to vnímal aj ako veľkú duchovnú udalosť,“ povedal.

Veľmi sa mu páčilo, ako pápež František zarámoval odkaz týchto dvoch nových svätých pápežov.

„Jána XXIII. nazval pápežom poslušnosti Duchu Svätému, a to sa mi zdá dôležité pre veriacich, keď sa konfrontujeme so svetom individualizmu a slobody podávanej ako nezávislosť od všetkého. A pápeža Jána Pavla II. nazval pápežom rodiny. Keďže pôsobím v jednej farnosti v Bratislave, vidím to ako dar pre Cirkev, aby sme ako Cirkev mali Jána Pavla II. za vzor pre venovanie sa rodinám,“ povedal Hamráček.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #pápež František #Ivan Gašparovič #Ján Pavol II. #svätorečenie #Ján XXIII.
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy