Vláda bude hľadať financie na pokrytie organizovania univerziády

30.04.2014 11:46
vysoke tatry, turista, turistika, strbske...
Ilustračné foto. Autor: ,

Slovensko sa chystá po šestnástich rokoch opäť hostiť súťaže svetovej zimnej univerziády. Medzinárodná federácia univerzitného športu (FISU) schválila presun súťaží v klasických lyžiarskych disciplínach a biatlone zo španielskej Granady, ktorá bude centrom budúcoročnej zimnej univerziády, na Štrbské Pleso a do Osrblia.

Minister školstva Dušan Čaplovič má do polovice mája so šéfom rezortu financií Petrom Kažimírom rokovať o zabezpečení zatiaľ nekrytých nákladov na toto podujatie. V roku 2014 musia nájsť 293 tisíc eur a na budúci rok 128 tisíc eur. Vláda v stredu vzala na vedomie správu ministra školstva o spoluorganizovaní zimnej univerziády 2015.

Španielske stredisko má problémy pri organizovaní súťaží v týchto športoch a FISU sa rozhodla predísť nepríjemnostiam týmto krokom. "FISU vyjadruje vďaku Slovenskej asociácii univerzitného športu (SAUŠ) za jej plnú podporu pri usporiadaní týchto súťaží,"napísala medzinárodná organizácia. Na Štrbskom Plese už boli univerziádne súťaže v roku 1987 a 1999, druhé boli síce úspešné, ale aj vďaka nim sa dostalo do veľkých finančných problémov Slovenské združenie telesnej kultúry.

Na Štrbskom Plese budú súťaže v biatlone, bežeckom lyžovaní, severskej kombinácii a skokoch na lyžiach. FISU odpustila Slovensku finančnú záruku jeden milión eur. Ako informuje FISU na svojom webe, so slovenskými organizátormi ešte rokuje o termíne súťaží, ktoré by sa mali konať ešte pred slávnostným otvorením v Granade 4. februára 2015.

Podľa slovenského materiálu by to malo byť 24. januára až 1. februára 2015. Do Osrblia by malo prísť 250 účastníkov, na Štrbské Pleso 550. Financovanie organizačného zabezpečenia podujatia má na starosti FISU, investičné zámery, modernizáciu a rekonštrukciu objektov zasa Slovenská republika. Na prelome apríla a mája príde na Slovensko kontrolná komisia FISU a 23. až 25. mája slovenský minister školstva podpíše zmluvu o organizácii so štatutárom FISU.

Podľa vládneho materiálu by rozpočet časti súťaží SZU na Slovensku bol 1 597 600 eur. Výdavky na rekonštrukciu a dokončenie areálov v Osrblí a na Štrbskom Plese si vyžiadajú 453 tisíc eur (365 tisíc z verejných zdrojov).

#vláda #univerziáda
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
32,99
Jarona 6

Jarona 6

21,99
Flower pot rose pink M

Flower pot rose pink M

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk