Prezident vymenoval prvého generála u hasičov

Hasiči majú vo svojej histórii po prvý raz vo svojich radoch generála. Do tejto najvyššej hodnosti vymenoval prezident Ivan Gašparovič na návrh vlády prezidenta Hasičského a záchranného zboru Alexandra Nejedlého.

02.05.2014 13:32
Gašparovič, Nejedlý, Foto: ,
Prezident Hasičského a záchranného zboru SR Alexander Nejedlý (vľavo) a prezident Ivan Gašparovič počas slávnostného vymenovania Nejedlého do hodnosti generála.
debata (1)

Doteraz mal hodnosť plukovníka. „Slovenský Hasičský a záchranný zbor za posledné roky veľmi vzrástol. Stal sa aj z hľadiska výstroja a výzbroje moderným,“ povedal prezident Gašparovič. Za veľkú zásluhu hasičov považuje, že okrem záchrany životov a majetku pôsobia aj preventívne. Nejedlého povýšil symbolicky krátko pred sviatkom patróna hasičov svätého Floriána, ktorý bude 4. mája.

Minister vnútra Robert Kaliňák vysvetlil, že Nejedlého navrhli na povýšenie do generálskej hodnosti najmä preto, že urobil výraznú reformu v hasičskom zbore, ktorý dnes patrí k najmodernejším v Európe. Napríklad vďaka zásahom hasičov pri dopravných nehodách majú v tejto oblasti veľmi dobré výsledky. „Hasiči nielen svojou technikou, ale aj svojou skvelou vycvičenosťou dokázali skrátiť čas, za ktorý odovzdávajú zranených do starostlivosti lekárov o 22 až 24 minút,“ povedal minister s tým, že sú to rozhodujúce minúty pre záchranu života.

Povýšenie podľa neho nie je len o prezidentovi HaZZ, ale aj o dôvere a ocenení celého zboru. U hasičov sa s viacerými generálmi veľmi nepočíta na rozdiel od policajtov. Počet generálov totiž súvisí aj s veľkosťou zboru, v ktorom pôsobia.

Nejedlý priznal, že po vymenovaní za prvého generála u hasičov má zmiešané pocity, ale povýšenie považuje za veľkú poctu. „Ani nie osobnú, ale ako poctu pre celý hasičský a záchranný zbor, či už profesionálny alebo dobrovoľný a vôbec celé hasičstvo,“ uviedol Nejedlý, ktorý sa hasičskému povolaniu venuje 30 rokov.

Nejedlého povýšenie schvália vláda 16. apríla. Nejedlý má 49 rokov, celú kariéru sa venuje povolaniu hasiča. Absolvoval odbor požiarna ochrana na Strednej priemyselnej škole stavebnej Žilina, vyštudoval Akadémiu PZ v Bratislave, kde mal aj rigoróznu skúšku. Pracoval ako hasič v Chemko š. p. Strážske a na Okresnej správe Zboru PO v Michalovciach.

Tam bol neskôr zisťovateľom príčin vzniku požiarov, náčelníkom oddelenia vnútra a veliteľom zmeny. Robil aj náčelníka oddelenia požiarnej prevencie na Okresnom úrade v Michalovciach. Potom bol vedúci prevádzkovo-technického oddelenia Okresného riaditeľstva HaZZ v Michalovciach, neskôr jeho riaditeľom. Prezidentom HaZZ bol dvakrát – v rokoch 2008 až 2011, na post sa vrátil v máji 2012. Medzitým pôsobil ako veliteľ Hasičského a záchranného útvaru hlavného mesta SR Bratislavy.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #hasiči #Ivan Gašparovič #Alexander Nejedlý
Flowers