Zmajkovičová chce v školách zakázať nezdravé potraviny

Podpredsedníčka Národnej rady SR Renáta Zmajkovičová (Smer) chce úplne zakázať automaty s nezdravými potravinami v školách. Ako v pondelok povedala, pripravuje potrebný poslanecký návrh zákona, ktorým by bol zakázaný predaj nevhodných potravín a nápojov v priestoroch základných a stredných škôl.

19.05.2014 15:55
zmajkovicova Foto: ,
Podpredsedníčka NR SR Renáta Zmajkovičová (Smer)
debata (35)

Zmajkovičová upozornila, že ročne na Slovensku pribudne 22-tisíc pacientov s cukrovkou, čo súvisí hlavne s obezitou, pričom zaznamenávame alarmujúci nárast spotreby sladených sýtených, ochutených a prisládzaných nápojov.

„V celej EÚ je diskutovaná téma automatov v školách spojená s bojom s narastajúcou obezitou detí, ktorá takmer geometrickým radom ohrozuje celú populáciu a má závažné zdravotné, ale aj ekonomické dopady,“ zdôraznila.

Obezita podľa Zmajkovičovej stále viac postihuje deti a mladistvých. „Automaty s nevhodnými potravinami a nápojmi vytvárajú v školách obezitogénne prostredie. Zásadná skutočnosť, ktorú si musíme uvedomiť je, že umiestnením automatov v priestoroch škôl v skutočnosti legalizujeme ich obsah. Teda dospelí takouto formou podporujú škodlivé stravovacie návyky detí,“ uviedla podpredsedníčka NR SR.

Podľa nej v priestoroch škôl sú umiestnené automaty s nevhodnými a nezdravými potravinami a nápojmi a takýto druh potravín je aj v školských bufetoch.

„Prevaha sladkostí, sýtených a sladených nápojov, polotovarov a cukroviniek, to je lákadlo pre deti, ktoré ich uprednostnia pred mliečnymi výrobkami či zdravšími potravinami,“ povedala.

Francúzsko ako jediné z EÚ nemá automaty s nezdravými potravinami

Zmajkovičová upozornila, že Francúzsko je jediná krajina v EÚ, ktorá má od roku 2005 úplný zákaz automatov s obsahom nevhodných potravín a nápojov v základných a stredných školách.

„Aktuálne rieši túto tému Česká republika, avšak nie tak radikálne ako Francúzsko. Snahou v Českej republike je legislatívnou formou regulovať výber potravín do automatov v školách,“ uviedla Zmajkovičová s tým, že Coca cola a Pepsi cola sa napríklad v USA dobrovoľne zaviazali neponúkať v základných školách svoje nápoje a vo Fínsku prijali tieto celosvetovo známe spoločnosti záväzok neponúkať svoje produkty v školách tam, kde sú deti mladšie ako 12 rokov.

Slovensko však podľa Zmajkovičovej ešte nie je na tento model pripravené, ale napriek tomu musí existovať snaha ochrániť deti nielen reguláciou a selekciou, ale smerovaním úsilia k úplnému zákazu nevhodných potravín a nápojov v školských bufetoch a automatoch.

35 debata chyba
Viac na túto tému: #deti #školy #jedlo #obezita #Renáta Zmajkovičová
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy