Tatranská Cesta slobody je stále neprejazdná

Odstraňovanie popadaných stromov z cesty II/537, známej aj ako Cesta slobody, potrvá dlhšie. Nadchádzajúci víkend cesta medzi Vyšnými Hágami – Štrbským Plesom a Podbanským určite nebude prejazdná pre verejnú dopravu. Na odstraňovaní popadaných stromov smerom na Podbánske pracujú aj v noci.

23.05.2014 13:00
Vysoké Tatry, kalamita Foto: ,
Pohľad na následky veternej smrššte vo Vysokých Tatrách počas letu vrtuľníkom za účasti ministra žživotného prostredia a ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.
debata

„Počítam, že od utorka by sme mohli dostať súhlas od odboru dopravy na priechodnosť týchto úsekov,“ uviedol pre médiá primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš. Zároveň žiada všetkých návštevníkov Vysokých Tatier, aby rešpektovali obmedzenia a pokyny pracovníkov zabezpečujúcich odstraňovanie kalamity.

Cesta medzi Vyšnými Hágami – Štrbským Plesom a Podbanským je momentálne prejazdná len pre záchranné vozidlá a techniku, ktorá odstraňuje kalamitné drevo. „Sú tam ešte naklonené stromy, je tam veľa vetiev, takže cesta stále nie je bezpečná,“ dodal primátor.

V ďalšej fáze by mali začať s uvoľňovaním cesta od križovatky na Ceste slobody k zastávke električky Popradské pleso. Postup uvoľňovania ciest a chodníkov od popadaných stromov by mal byť známy najneskôr na budúci týždeň.

Primátor Mokoš nepredpokladá, že momentálna situácia by mala negatívne postihnúť letnú turistickú sezónu vo Vysokých Tatrách. „Informácie o stave turistických chodníkov sú denne aktualizované a je tu dostatok priestoru a chodníkov, kam môže človek ísť,“ uviedol primátor. Mesto v spolupráci s partnermi pripravuje počas nadchádzajúcej letnej sezóny dostatok podujatí, ktorých konanie kalamita neovplyvní.

Kalamita oddiali pripravovanú zonáciu

Ministri životného prostredia a pôdohospodárstva Peter Žiga a Ľubomír Jahnátek si v piatok pozreli rozsah vetrovej kalamity z 15. mája tohto roka v Tatranskom národnom parku. „Moji kolegovia hovoria, že je to trochu horšie, ako sa čakalo.

Minister žživotného prostredia Peter ŽŽiga...
Kalamita vo Vysokých Tatrách
+3Pohľad na Tatry po kalamite

Čo sa týka dreva, je škoda na dreve v celom Tatranskom národnom parku približne 500-tisíc metrov kubických, z toho na území Štátnych lesov TANAP-u je to 130– až 150-tisíc metrov kubických, zvyšok je na súkromných pozemkoch,“ uviedol minister životného prostredia Peter Žiga. Okrem škôd na dreve spôsobil vietor veľké škody aj na biotopoch.

„Určite aj my pripravovanú zonáciu Tatier budeme musieť trochu pozastaviť a najprv vypočítať, čo táto veterná kalamita spravila s pripravovanou zonáciou,“ dodal Žiga.

Podľa ministra životného prostredia zonácia Tatranského národného parku momentálne nie je podstatná. „Podstatné je, aby sme v Tatrách zachránili, čo sa ešte zachrániť dá,“ uviedol minister envirorezortu. Odborný pohľad na zonáciu zostáva podľa ministra nezmenený.

Odstraňovanie kalamitného dreva sa bude riadiť podľa súčasného stavu bezzásahových území. „Neriešme teraz zonáciu. Máme tu škody v Tatrách. Mali sme tu veternú kalamitu. Zonácia v tejto chvíli nie je podstatná,“ zdôraznil minister Žiga.

Minister životného prostredia krátko po kalamite presunul prostriedky pre Štátnu ochranu prírody na nákup základných prostriedkov ako motorové píly, sekery, rukavice či pohonné hmoty, aby dokázali vyčistiť turistické chodníky aj v najodľahlejších lokalitách.

Minister pôdohospodárstva Jahnátek potvrdil slová svojho kolegu o rozsahu kalamity v Tatranskom národnom parku. „To, čo je nepríjemné je, že 70 percent sú zlomy a 30 percent sú vývraty aj s koreňovými koláčmi. Minimálne 50 percent kalamity je rozptýlenej, takže ten zásah bude trochu komplikovanejší. Čo sa týka piateho ochranného pásma, tam neuvažujeme o zásahu,“ uviedol Jahnátek.

Z Vysokých Tatier odchádza minister Jahnátek do Turčianskych Teplíc, kde má stretnutie s riaditeľmi závodov štátnych lesov. „Budeme to bilancovať a znovu spresňovať. Musíme veľmi rýchlo zmapovať celý rozsah, lebo čas hrá proti nám,“ dodal.

Podľa riaditeľa Správy Tatranského národného parku Pavla Majka v kompetenčnom území Správy Tatranského národného parku boli na prvý pohľad najviac postihnutými lokalitami časť Chočských vrchov, Západné Tatry, záver Tichej doliny vo Vysokých Tatrách a známe oblasti pri Ceste slobody okolo Vyšných Hágov.

„Nepríjemne nás prekvapila Tichá dolina,“ dodal námestník riaditeľa Štátnych lesov Tatranského národného parku Marián Šturcel. Podľa údajov lesníkov v Tichej a Kôprovej doline padlo okolo 20-tisíc metrov kubických dreva. Ide však len o údaje mimo bezzásahového územia.

„Dnes sme videli, že tisíce stromov ležia vyššie v oboch dolinách, teda v priestore, kde budú len prerezávať turistické chodníky,“ uviedol Šturcel.

debata chyba
Viac na túto tému: #Vysoké Tatry #kalamita