Zeman závidí Slovákom euro, Gašparovič mu dal najvyššie vyznamenanie

, 27.05.2014 12:50, aktualizované: 17:05

Prezident Miloš Zeman závidí Slovensku, že prijalo euro pred Českom. Vyhlásil to v utorok po stretnutí so slovenským prezidentom Ivanom Gašparovičom, ktorý tam odcestoval na svoju rozlúčkovú návštevu Českej republiky. Pri tejto príležitosti Zemanovi udelil najvyššie slovenské vyznamenanie Rad bieleho dvojkríža.

„Chcel by som vyjadriť závisť, že Slovensko vstúpilo do eurozóny omnoho skôr ako Česká republika, ktorá o tom iba uvažuje a uvažuje,“ uviedol Zeman. „Dúfam, že sa nám podarí v tejto oblasti Slovensko dohnať a že sa nám podarí aj na základe pozitívnych skúseností 70 percent slovenskej populácie spoločnú menu prijať,“ dodal.

Slovenský a český prezident spolu rokovali o vzťahoch medzi bývalými federálnymi partnermi, dopravnom prepojení, výmenách študentov alebo o spolupráci v zbrojnom priemysle a medzi armádami oboch krajín.

Zeman vyjadril ľútosť nad tým, že Ivan Gašparovič v úrade končí a označil ho za „dobrého priateľa Českej republiky“. Pozval Gašparoviča na lov do Lán a pri tej príležitosti mu daroval poľovnícke topánky a ďalekohľad.

Čo bude robiť po odchode z funkcie, dosluhujúci slovenský prezident nekonkretizoval. Zdôraznil iba, že sa neplánuje stiahnuť z verejného života a vstup do nejakej politickej strany vylúčil.

Prezidenti sa vyjadrili k nízkej účasti v eurovoľbách

Gašparovič skritizoval kampaň pred eurovoľbami, ktoré boli na Slovensku poznačené rekordne nízkou účasťou. „Kampane neboli až také, že by občanov presvedčili, že Európsky parlament je v súčasnej dobe ozaj potrebný a že bude potrebných niekoľko zmien, pokiaľ ide o postavenie národných parlamentov a ich vzťahu k europarlamentu,“ povedal Gašparovič počas návštevy Prahy, kde je na poslednej oficiálnej zahraničnej ceste v úrade.

Odchádzajúci slovenský prezident sa kriticky vyjadril aj k europoslancom. „Považujem za negatívne, že po zvolení poslancov do Európskeho parlamentu títo páni a dámy akoby odrazu prestali byť zástupcovia svojich krajín, ale stávajú sa Európania a nezaujímajú ich vlastné krajiny a nechodia medzi občanov vlastných krajín,“ povedal. Podľa Gašparoviča by mal mať europoslanec povinnosť stretnúť sa minimálne štyrikrát do roka s občanmi svojej krajiny a vysvetľovať im, čo je europarlament a čo plynie z členstva v EÚ. „Tiež by sa mal tiež aspoň štyrikrát do roka zúčastniť na zasadnutí národného parlamentu a v rozprave aj na otázky poslancov odpovedať, čo urobil,“ tvrdil Gašparovič.

Zeman tvrdí, že politikom ani novinárom sa nepodarilo dostatočne informovať ľudí o výhodách EÚ. „A pritom v každej obci máte hmatateľné dôkazy užitočných projektov financovaných z fondov Európskej únie,“ povedal. Zeman ocenil, že napriek nízkej účasti v Česku a Slovensku volili ľudia proeurópsky orientované strany. „Keď si to porovnáte s Francúzskom alebo s Veľkou Britániou a ďalšími krajinami, tak čo je lepšie: byť na jednom z prvých miest z hľadiska proeurópskej inklinácie, alebo na jednom z posledných miest z hľadiska volebnej účasti?“ spýtal sa.

Účasť v eurovoľbách bola na Slovensku 13,05 percenta, u našich západných susedov prišlo voliť 18,2 percenta voličov.

Program Ivana Gašparoviča v Českej republike

Prezident Ivan Gašparovič v utorok popoludní navštívi Katedrálu sv. Víta, stretne sa s predsedom Senátu Parlamentu ČR Milanom Štěchom. Na programe je tiež návšteva Vyšehradu spojená s prehliadkou Baziliky sv. Petra a Pavla a návšteva Vyšehradského cintorína.

V stredu 28. mája si prezidenti s manželkami položením vencov k soche prezidenta Edvarda Beneša pri Černínskom paláci uctia pamiatku tohto významného štátnika. Potom je na pláne návšteva Inštitútu Václava Klausa, kde sa Ivan Gašparovič stretne s Václavom Klausom a Líviou Klausovou.

Následne sa uskutoční kladenie venca k Národnému pamätníku na Vítkove, stretnutie s predsedom vlády ČR Bohuslavom Sobotkom v Kramárovej vile a návšteva Karlovej univerzity.

V stredu slovenský prezident navštívi tiež Zastupiteľský úrad SR v Prahe.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Česko #Praha #návšteva #Miloš Zeman #Ivan Gašparovič
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku