Príprava olympijskej kandidatúry nás stála 58-tisíc eur

Príprava spoločnej poľsko-slovenskej olympijskej kandidatúry ZOH Krakov 2022 stála Slovensko približne 58-tisíc eur.

27.05.2014 17:39
Nízke Tatry Foto:
Ilustračné foto.
debata (8)

Podľa Petra Kubicu z Úradu Žilinského samosprávneho kraja, na ktorého území sa mali organizovať olympijské súťaže v alpskom lyžovaní, išlo o náklady na založenie a fungovanie záujmového združenia Slovenský prípravný výbor ZOH Krakov 2022 ako aj na dopravnú štúdiu či prieskum verejnej mienky. Celú sumu dotoval prípravnému výboru štát, z krajského rozpočtu nešlo ani euro.

Podľa predsedu Žilinského samosprávneho kraja a zároveň šéfa Slovenského prípravného výboru ZOH Krakov 2022 Juraja Blanára rozbehnuté investície do výstavby cestnej infraštruktúry nebudú stiahnutím olympijskej kandidatúry ohrozené. „Z hľadiska infraštruktúry má Slovenská republika naplánované do roku 2022 postupnú výstavbu tých diaľnic a rýchlostných ciest, aby to postačovalo na usporiadanie jednej šestnástiny olympijských hier, ktorá sa mala uskutočniť v lyžiarskom stredisku Jasná. Či už je to vybudovanie rýchlostnej cesty R3 v určitých úsekoch alebo dobudovanie diaľnice D1 s prepojením až na Ivachnovú, to všetko dnes beží, takže z tohto pohľadu to nemá žiaden dopad na pokračovanie výstavby infraštruktúry,“ povedal Blanár.

Ohrozená však je rekonštrukcia areálu Akadémie ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši, ktorý mal byť olympijskou dedinou. „ Bola to jedna z najväčších plánovaných investícií. Dnes už azda môžeme skonštatovať, že rekonštrukcia akadémie sa bude musieť uberať iným smerom a rezort ministerstva obrany bude musieť nájsť iné zdroje na túto rekonštrukciu,“ dodal Blanár.

Podľa šéfa prípravného výboru treba výsledok referenda v Krakove rešpektovať. „Výsledok referenda v meste Krakov jasnou rečou potvrdil, že obyvatelia, to znamená 70 percent tých, čo sa v nedeľu zúčastnili na platnom referende, odmietli kandidatúru Krakova, čo je v tomto prípade rozhodujúce. Je potrebné zdôrazniť, že kandidatúru podávajú mestá a nie štáty Poľsko alebo Slovensko, čiže tá hlavná ťarcha je na meste. Ak voliči odmietli túto kandidatúru, tak je to potrebné rešpektovať,“ povedal Blanár s tým, že v pondelok oficiálnym listom kontaktoval predsedníčku prípravného výboru poľskej strany a zároveň viceprimátorku Krakova Magdalenu Srokovú a požiadal ju o oficiálne stanovisko poľskej strany.

Slovenský prípravný výbor ZOH Krakov 2022 je záujmovým združením právnických osôb zastúpených Žilinským samosprávnym krajom, Slovenským olympijským výborom, mestom Liptovský Mikuláš a obcou Demänovská dolina.

Propagačný spot olympiády v Krakove
8 debata chyba
Viac na túto tému: #olympiáda #Krakov