Šéfa Najvyššieho súdu budú voliť v poslednom možnom termíne

17.06.2014 16:04

Predsedu Najvyššieho súdu SR budú voliť v poslednom možnom termíne, ktorý pripúšťa zákon. Dosluhujúci predseda Súdnej rady SR Štefan Harabin, ktorému sa v nedeľu končí mandát šéfa Najvyššieho súdu, voľbu vyhlásil na 16. septembra.

Po Sobranciach bude Súdna rada voliť šéfa NS SR opäť na východe, tentoraz v obci Spišské Hanušovce o 14:00. Predchádzajúca neúspešná voľba bola 19. mája – Harabin teda termín novej voľby stanovil na posledný 120. deň po nej, čo je zákonné maximum. Informáciu zverejnili na webstránke Súdnej rady SR. Päťročné funkčné obdobie súčasnému šéfovi najvyššieho súdu Harabinovi vyprší 22. júna.

Súdna rada na výjazdovom rokovaní v Sobranciach nezvolila nového predsedu súdu v prvej voľbe, kde sa o tento post uchádzala trojica, v ktorej bol súčasný predseda NS SR Štefan Harabin, predsedníčka občianskoprávneho kolégia NS SR Jana Bajánková a predsedníčka senátu správneho kolégia NS SR Zuzana Ďurišová. V rovnaký deň bola opakovaná voľba, do ktorej postúpil Harabin a Bajánková, ale nezískali potrebný počet hlasov na zvolenie. Harabin ako predseda rady musel vypísať novú voľbu do 120 dní od opakovanej neúspešnej voľby, v ktorej už nesmú kandidovať neúspešní uchádzači z predchádzajú­cej voľby.

Okrem toho však musel splniť zákonnú podmienku, že voľbu vyhlási najneskôr 45 dní pred jej konaním. V novej voľbe Harabin kandidovať nemôže, mohol by ísť až do prípadného tretieho alebo neskoršieho kola volieb, ale či tak urobí, v pondelok nepovedal. „Veď to je hypotetická otázka, čo keď bude niekto zvolený, tak o čo sa budem uchádzať?“ hovoril Harabin.

Najvyšší súd bude tak istý čas bez predsedu a povedie ho podpredsedníčka Jarmila Urbancová. Urbancová predpokladá, že súd len organizačne povedie do zvolenia nového šéfa. „Budem musieť urobiť nejaké opatrenia v rámci rozvrhu, lebo už som sa dozvedela, že nám pán prezident nejakých sudcov odvolal, takže tam bude treba niekoho doplniť,“ uviedla Urbancová s tým, že ešte nevie, koľkých sudcov sa to týka. Prezident odvoláva sudcov z radov tých, čo prekročili hranicu 65 rokov veku.

Urbancová dodala, že aj v obsadzovaní senátov plánuje niečo urobiť, lebo je to nevyhnutné, niektoré nie sú obsadené. „Naše občianskoprávne kolégium je strašne zaťažené. Robíme, čo sa dá – z iných kolégií sme stiahli asistentov, koho sme len mohli,“ opísala situáciu. Podľa jej slov im pribudlo v roku 2013 o 100 percent viac prípadov, než rok predtým. Urbancová ešte nerozmýšľala, či by pristúpila na kandidatúru za predsedníčku najvyššieho súdu, ak by ju niekto chcel navrhnúť. „Myslím si, že nie, ale je to veľmi predčasné,“ odpovedala na otázku, či by na návrh kandidovať kývla.

Pre Najvyšší súd nebude situácia bez predsedu nová – v minulosti ho z podpredsedníckej stoličky istý čas viedla Daniela Švecová, kým nebol zvolený predseda súdu. Švecová na poste podpredsedníčky súdu skončila v máji 2010, pričom už v tom čase mal súd predsedu Štefana Harabina. Stolička podpredsedu však zostala neobsadená tri roky, až 21. mája 2013 na Kysuciach v Oščadnici súdna rada zvolila Urbancovú.

#Štefan Harabin #Súdna rada
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
47,99
Elite červené ruže srdiečka

Elite červené ruže srdiečka

39,99
Smútočná kytica biele chryzantémy

Smútočná kytica biele chryzantémy

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk