„Slovenské právo nepozná možnosť chemického ukončenia tehotenstva. Ministerstvo zdravotníctva zmeny v tejto oblasti neplánuje,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Martina Šoltésová.
Dva lieky na prerušenie tehotenstva boli registrované už na konci roka 2012. Ich predaju ale bráni existujúca vyhláška, ktorá umelé prerušenie tehotenstva s využitím liekov neupravuje. Lekári tak tieto tabletky predpisovať nemôžu.
Téma interrupcií patrí na Slovensku k citlivým témam. Už samotná registrácia potratových piluliek vyvolala kritiku predstaviteľov cirkvi a kresťanských organizácií, ktoré tradične vystupujú proti potratom. Do debaty o interrupciách sa zapojili aj politici.
Interrupciami sa v minulosti zaoberal aj ústavný súd. Sudcovia v roku 2007 rozhodli, že na žiadosť ženy naďalej bude možná interrupcia do 12. týždňa tehotenstva. Nevyhovel tak podnetu poslancov konzervatívnych kresťanských demokratov. Tí tvrdili, že interrupcie sú v rozpore s ústavou, ktorá zaručuje právo na život už pred narodením.
Počet potratov na Slovensku dlhodobo klesá. V roku 2000 lekári vykonali takmer 16 600 interrupcií, vlani to bolo 7999 prípadov. V minulom roku sa narodilo približne 54 800 detí.