Tehotnú podnikateľku súd pustil z väzby, prokurátor dal sťažnosť

Tehotná podnikateľka Eva T.-Z., obžalovaná z objednávky vraždy manžela Ľudovíta, v stredu uspela so žiadosťou o prepustenie z väzby pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Prokurátor proti rozhodnutiu podal sťažnosť, o ktorej rozhodne najvyšší súd. Dovtedy žena zostáva vo väzbe.

13.08.2014 15:15
debata (1)

Obžalovaná v žiadosti argumentovala aj tým, že nemocnica pre väzobne stíhaných nie je vybavená na pôrod a popôrodnú starostlivosť, hrozilo by nebezpečenstvo na zdraví pre matku alebo dieťa. Na súde žena deklarovala, že po pôrode sa bude zdržiavať u matky v obci Strání v Českej republike 20 kilometrov od slovenských hraníc. Súd uznal, že na základe výnimočných okolností prípadu, teda jej vysokého stupňa tehotenstva, že sa nedopustí trestnej činnosti a dodrží nariadené povinnosti. Súd jej zakázal návštevy v dome v Chocholnej-Velčiciach, kde žila s manželom. Má aj zákaz priblížiť sa k manželovi na menej ako päť metrov, s výnimkou úradných miestností. Súdu musí oznámiť každú zmenu trvalého bydliska, z trvalého bydliska nesmie odchádzať na dlhšie ako 24 hodín.

Manžel sa stále obáva o svoj život

Na stredajšom verejnom zasadnutí bol osobne aj manžel obžalovanej ženy, ale ani prokurátor, ani obžalovaná so svojím obhajcom nežiadali jeho výsluch. Jeho splnomocnenec navrhoval, aby ženu z väzby nepustili, manžel sa podľa neho obáva o svoj život. Žiadal, aby súd rozhodol o zákaze priblíženia obžalovanej k jeho klientovi, ako aj o zákaze užívania domu, v ktorom s manželom bývala. „Ja som do dnešného dňa nikde v jeho výpovedi nezaznamenala, že sa obáva o svoj život,“ povedal obžalovaná. Podľa jej slov je celý prípad čisto vymyslený zo strany svedka Martina A.

Prokurátor navrhoval, aby žiadosť obžalovanej súd zamietol. „Mám za to, že na dôvodoch väzby sa nič nezmenilo a naďalej trvajú,“ povedal.

Obhajca podnikateľky pripomenul, že ako jediný a výlučný dôvod preventívnej väzby sa stále opakuje dôvodná obava, že by jeho klientka dokončila skutok. Podľa neho neexistujú žiadne dôkazy, len výpoveď svedka Martina A., ktorý v jednotlivých výsluchoch stupňoval svoje vyjadrenia a pridával ľudí, ktorých by jeho klientka mala údajne zámer zavraždiť. V obžalobe je však len skutok objednávky vraždy manžela. „Mám za to, že po podaní obžaloby nie sú dôvody väzby,“ povedal obhajca. Podľa neho obžalovaná absolútne nemá záujem sa kontaktovať s poškodeným alebo svedkami, má na zreteli iné veci, teda starostlivosť o svoje zdravie a zdravie dieťaťa, ktoré sa narodí.

Obhajca hovoril o tom, že pár mesiacov po obvinení ženy ju manžel vyzval na vrátenie daru, teda časti nehnuteľnosti, ktorú jej po svadbe daroval. Neskôr dal návrh na rozvod a plánuje aj žalobu o zapretie otcovstva. „Všetky tieto žaloby budú pre moju klientku veľmi náročné, tieto povinnosti ju budú vrchovato zamestnávať,“ dodal obhajca.

Obvinená argumentuje svojím tehotenstvom

Žena je vo vysokom štádiu tehotenstva, aktuálne v ôsmom mesiaci, rodiť by mala na konci septembra. Na to upozorňovala aj 22. júla, keď súd prijal na ňu obžalobu a ponechal ju vo väzbe pre obavu z možného pokračovania v trestnej činnosti. Na súde vyhlásila, že po pôrode podľa vlastných slov určite nebude mať žiadne myšlienky, aby riešila svojho manžela alebo hocikoho iného. Súd konštatoval, že dôvod preventívnej väzby trvá. Už v prípravnom konaní žiadala o prepustenie z väzby, ani vtedy neuspela.

Prípravu vraždy svojho manžela 32-ročná žena na júlovom verejnom zasadnutí odmietla. „Skutok, ktorý je mi kladený za vinu, odmietam. Ja som vraždu manžela neplánovala,“ povedala vtedy na súde obžalovaná podnikateľka. Hlavné pojednávanie tejto kauzy sa malo na súde začať 6. augusta, ale jeden člen senátu bol práceneschopný, takže plánovaný trojdňový termín zrušili.

Podnikateľka miesto zbrane pripravila švihadlo

Podnikateľku s českým občianstvom zadržala polícia 24. januára tohto roka a 27. januára ju sudca vzal do väzby. S Ľudovítom sa poznala šesť rokov, ale manželstvo uzavreli v novembri minulého roka. Bývali spolu v obci Chocholná-Velčice v okrese Trenčín. Žena podnikala na Slovensku i v Českej republike, kde mala aj trvalý pobyt. Podľa vyšetrovateľov a prokuratúry o zavraždenie manžela požiadala svojho kamaráta Martina.

Údajne mala zabezpečiť zbraň a strelivo, čo sa jej nepodarilo, a tak Martinovi odporučila, aby Ľudovíta najprv napadol paralyzérom a potom ho zaškrtil. Ukázala mu aj priestory rodinného domu a pripravila plastové zaťahovacie pásky a gumové švihadlo, ktoré mal vrah použiť. Za vraždu mu údajne sľúbila 50-tisíc eur. Motívom vraždy bola snaha získať manželov majetok. Martin však vec oznámil polícii a je korunným svedkom proti podnikateľke.

Eva T.-Z. je obvinená za úkladnú vraždu blízkej osoby v štádiu prípravy so zámerom získať majetkový prospech, za čo jej hrozí trest odňatia slobody na 25 rokov až doživotie. Podnikateľka obvinenie popiera a tvrdí, že je založené na výpovediach svedka, ktorého považuje za nedôveryhodnú osobu. Údajný majetkový prospech ako motív vraždy označila za vykonštruovaný políciou.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #súd #vražda #podnikateľka #obvinenie #tehotná