KDH kandidáta na šéfa NKÚ v pondelok nevyberie

Predsedníctvo KDH podľa predsedu hnutia Jána Figeľa nebude v pondelok rozhodovať o svojom kandidátovi na predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).

24.08.2014 10:04
Ján Figeľ Foto: ,
Ján Figeľ.
debata (5)

Ako povedal Figeľ, téma NKÚ bude aktuálna, akonáhle predseda parlamentu Pavol Paška vyhlási ďalšie kolo volieb. Zatiaľ sa tak však nestalo. „Aj preto rokovanie o tejto téme nie je plánované na pondelok, kedy zasadá predsedníctvo. Chceme sa zaoberať predovšetkým prípravou septembrovej schôdze parlamentu, ale aj rady a snemu. Snem má schváliť novelu stanov a programové východiská,“ konštatoval Figeľ.

Podľa predsedu KDH treba vyhlásiť voľbu šéfa NKÚ a následne nájsť prijateľného kandidáta. „Ak sa tak nestane v tomto období, môže to len prehĺbiť problémy Slovenska v oblasti verejných financií a eurofondov. Ak sa nezlepší kvalita a vážnosť kontroly a auditu, tak nebude možná zdravá konsolidácia financií,“ povedal. Figeľ upozornil, že existuje nepísané pravidlo, podľa ktorého opozícia má kontrolovať vládnu moc. Malo by byť naplnené predovšetkým pri inštitúciách ako sú Úrad pre verejné obstarávanie, alebo NKÚ.

Figeľ tvrdí, že v hnutí zatiaľ o nových kandidátoch na tento post nerokovali. Čakáme na predsedu parlamentu, ktorý má voľbu vyhlásiť. Čakáme aj na rokovania opozičných klubov, aby bola možná aspoň základná zhoda,“ povedal. Agentúra SITA už v júli informovala, že kandidátom má byť Pavol Hrušovský. V KDH sa však hovorí aj o Pavlovi Abrhanovi a Jánovi Hudackom. „Spôsobilých kandidátov, ktorí môžu dať NKÚ väčšiu vážnosť a vplyv, ako ústavnej inštitúcii, je niekoľko. Je to otázka výberu a dobrej vôle, aby NKÚ nového predsedu získalo,“ povedal.

Pôvodná povolebná dohoda bola, že kandidáta má navrhnúť SaS. „SaS sa rozpadla aj ako strana, aj ako poslanecký klub. Po štyroch neúspešných kolách volieb sa o návrh pokúsili KDH, Most-Híd a SDKÚ. KDH dnes disponuje najväčším opozičným poslaneckým klubom. Zároveň sa usiluje o spoluprácu tak, aby kontrola bola na Slovensku efektívnejšia. NKÚ je jedna z kľúčových inštitúcií. Smer by mal pri NKÚ konať zodpovednejšie,“ vyhlásil Figeľ.

Premiér Robert Fico prisľúbil opozícii post predsedu NKÚ po parlamentných voľbách. Podľa povolebnej dohody kandidáta navrhovala SaS, ktorá neuspela s Kamilom Krnáčom ani s Vladimírom Klimešom. Smer a Fico argumentovali, že opozícia musí hlasovať za svojho kandidáta do posledného človeka, čo sa ani raz nestalo. Premiér už skôr navrhol, aby každá z opozičných strán predstavila svojho kandidáta, z ktorých by si Smer vybral.

Ak sa opozícia dohodnúť nedokáže, Fico pripustil možnosť, že jej ponúkne kandidátov, ktorí vyšli z jej radov a v minulosti zastávali zodpovedné funkcie. Ako príklad spomenul bývalého šéfa Štatistického úradu SR Petra Macha (KDH), bývalého predsedu Úradu pre verejné obstarávanie Bélu Angyala (blízky strane Most-Híd) či niekdajšieho riaditeľa SIS Karola Mitríka (blízky SDKÚ). Ako tretiu možnosť premiér ponúkol výberové konanie organizované úradom vlády, teda podobný postup, ako zvolila Iveta Radičová pri hľadaní šéfa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Funkčné obdobie Jána Jasovského sa skončilo vo februári 2012, keďže parlament stále nezvolil jeho nástupcu, zostáva na čele úradu.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Najvyšší kontrolný úrad #KDH #Smer #Ján Figeľ
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy