Na oslavách 70. výročia SNP očakávajú 10-tisíc návštevníkov

Okolo 10-tisíc návštevníkov a zhruba 800 oficiálnych hostí očakávajú organizátori na oslavách 70. výročia Slovenského národného povstania (SNP), ktoré budú od štvrtka do nedele v Banskej Bystrici.

26.08.2014 13:51 , aktualizované: 14:38
Banská Bystrica, Pamätník SNP Foto: ,
Pamätník SNP v Banskej Bystrici bude aj v jubilejnom roku miestom centrálnych osláv.
debata (22)

Uviedol to riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev s tým, že okrem najvyšších slovenských ústavných činiteľov sa zúčastní aj veľký počet zahraničných delegácií. „Dlhodobejšie potvrdení sú prezidenti Poľska a Českej republiky a z ďalších krajín by som menoval Ruskú federáciu, ktorá príde na úrovni ministra obrany,“ uviedol. Dodal, že účasť delegácií na úrovni veľvyslanectiev potvrdilo 36 krajín.

Program osláv otvorí vo štvrtok 28. augusta slávnostný koncert Štátnej opery Banská Bystrica spojený s odovzdávaním Cien Múzea SNP. Hlavná časť osláv bude v piatok, v deň 70. výročia vyhlásenia SNP. Bude mať zaužívaný priebeh s úvodným kladením vencov v pietnej sieni Pamätníka SNP, oficiálnym slávnostným zhromaždením a následným kultúrnym programom.

Pre očakávanú vyššiu účasť návštevníkov však slávnostné zhromaždenie a kultúrny program nebudú v areáli Pamätníka SNP ako v minulých rokoch, ale v susednom Parku pod Pamätníkom SNP.

Pietny akt kladenia vencov sa začne hodinu pred poludním. Na poludnie sa má začať slávnostné zhromaždenie, na ktorom vystúpia s prejavmi prezident, premiér, predseda Národnej rady SR a predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.

Kultúrny program otvorí približne hodinu až hodinu a pol po poludní vystúpenie ruského speváckeho zboru Alexandrovovci, nasledovať budú SĽUK, Koncertný súbor vzdušných síl USA, orchester Bobana a Marka Markoviča zo Srbska a uzavrie ho komponovaný program so zhudobnenými básňami povstaleckých básnikov Vlčia stráž. Sprievodnými podujatiami budú rôzne dynamické ukážky Ozbrojených síl SR, prezentácia klubov vojenskej histórie či premietanie dokumentárnych filmov.

V sobotu 30. augusta podvečer sa dejisko osláv presunie na banskobystrické Námestie SNP, kde bude po koncerte súboru vzdušných síl USA ukážka mobilizácie a odchodu vojakov na front, respektíve na železničnú stanicu. Oslavy uzavrie 31. augusta popoludní na železničnej stanici v Banskej Bystrici-Šalkovej ukážka bojov povstaleckého pancierového vlaku Štefánik.

Pôjde o poslednú dynamickú prezentáciu tohto vlaku, ktorý zrekonštruovali pred piatimi rokmi, pred jeho inštalovaním do skanzenu bojovej techniky pri Pamätníku SNP.

Celkové náklady na oslavy 70. výročia SNP sú podľa Mičeva 480-tisíc eur, z čoho 345-tisíc eur vyčlenila vláda, 65-tisíc Múzeum SNP zo svojho rozpočtu a 70-tisíc je dotácia ministerstva kultúry. Zhruba 200-tisíc eur sa použilo na úpravy areálu Pamätníka SNP, približne 190-tisíc priamo na zabezpečenie osláv a 90-tisíc na sprievodné vedecké konferencie a výstavy na Slovensku aj v zahraničí. Vlaňajšie oslavy SNP stáli 35-tisíc eur, oslavy 65. výročia, keď sa nerobili úpravy areálu SNP, 165-tisíc eur.

Na oslavy SNP vlakom zaplatia cestujúci polovicu ceny

Na oslavy 70. výročia SNP do Banskej Bystrice sa oplatí cestovať vlakom. Špeciálny zvýhodnený lístok umožní šetriť až 50 percent z cestovných nákladov na cestu tam a späť. Výhodu získajú všetci, čo si kúpia jednosmerný lístok do staníc Banská Bystrica alebo Banská Bystrica mesto, označia ho v mieste diania pečiatkou a späť cestujú bezplatne. Cestovať možno z ktoréhokoľvek tarifného bodu Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK).

Špeciálny cestovný lístok s označením “Vlakom na oslavy 70. výročia SNP“ platí pre dospelých, aj pre deti od šesť do 15 rokov (polovičný lístok). Možno naň cestovať do miesta akcie v piatok 29. augusta, späť kedykoľvek až do soboty 30. augusta (do 24:00). Návštevníci osláv SNP si lístok musia potvrdiť pečiatkou Múzea SNP a to v zákazníckom centre ZSSK v železničnej stanici Banská Bystrica (07:30 – 18:45) alebo u pokladníka na zastávke Banská Bystrica mesto (05:00 – 22:45).

Len lístok s uvedeným označením bude oprávnením pre spiatočnú cestu. Špeciálne cestovné lístky platia v 2. vozňovej triede vo všetkých kategóriách vlakov okrem vlakov IC. Súčasne je možné využiť bezplatnú prepravu do areálu Múzea SNP v Banskej Bystrici mestskou hromadnou dopravou (v piatok 29. augusta). Informácie poskytla Riaditeľka Odboru komunikácie ZSSK Jana Morháčová.

22 debata chyba
Viac na túto tému: #70. výročie SNP