Šebej: O Ukrajine by sa malo hovoriť v NR SR, nie na tripartite

08.09.2014 15:22

O Ukrajine by sa podľa predsedu Zahraničného výboru NR SR Františka Šebeja (Most-Híd) malo diskutovať v parlamente a nie na tripartite.

Most-Híd preto požiada predsedu NR SR Pavla Pašku, aby na schôdzu, ktorá sa začne v utorok 9. septembra, zaradil informáciu ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka o situácii na Ukrajine. „Parlament by k tomu mal viesť aj rozpravu, pretože parlamentná pôda je primeraná na informovanie o tak závažných veciach,“ povedal.

Šebej zároveň kritizoval premiéra Roberta Fica, že o sankciách proti Rusku rokuje na tripartite. „Tripartitu považujem z pohľadu zastupiteľskej demokracie za nelegitímne fórum. Tripartitu vytvoril pôvodne minister spravodlivosti Alfredo Rocca, ktorý pôsobil vo vláde Benita Mussoliniho. Je to prvok korporatistického štátu a nie parlamentnej demokracie. Išlo o Mussoliniho predstavu, že rozhoduje všemocný štát so zástupcami tých, čo zamestnávajú a sú zamestnávaní. Nerozhoduje teda fórum, ktoré vzišlo z volieb, ale nelegitímne teleso. Takéto fórum sa môže dohadovať o všeobecných pravidlách miezd a daní. Určite však nie o zahraničnej a bezpečnostnej politike,“ vyhlásil Šebej.

Podľa neho Fico rozpráva veci, s ktorými zrejme nesúhlasí ani časť vlády. „Napríklad, keď konflikt na Ukrajine označí za akýsi spor medzi USA a Ruskom, čo je konšpiratívny blud hodný Mariána Kotlebu, ktorý do úst demokratického a informovaného politika nepatrí,“ uviedol Šebej.

O Ukrajine chce diskutovať v NR SR aj SDKÚ. Ak by Paška nezaradil do programu takúto diskusiu, SDKÚ bude iniciovať mimoriadne rokovanie parlamentu. „SDKÚ bude mať našu podporu,“ povedal Šebej.

#Rusko #NR SR #tripartita #Ukrajina
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Sweet farebné alstromérie

Sweet farebné alstromérie

44,99
Flower box červená kocka "M" červené ruže

Flower box červená kocka "M" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk