Proti zrušeniu amnestií sa v minulosti staval aj predseda Smeru-SD Robert Fico s tým, že sú síce nemorálne, ale nezrušiteľné, čo potvrdil aj Európsky súd pre ľudské práva. Fico napríklad tvrdil, že by mal vrátiť právnický diplom každý, kto má ambície amnestie zrušiť.
Za negatívny prvok v slovenskom právnom poriadku označuje Mečiarove amnestie aj poslanec Smeru-SD Otto Brixi. Ich zrušenie by ale podľa neho nemalo oporu v ústave a v zákone.
O zrušenie amnestií sa KDH snaží už dlho
Viac ako 60 poslancov reagovalo na list podpredsedu Národnej SR a predsedu KDH Jána Figeľa, v ktorom ich informoval o ďalšej snahe zrušiť Mečiarove amnestie. Návrh zatiaľ nebol oficiálne predložený, očakáva sa to koncom týždňa, informoval hovorca KDH Matej Kováč.
Predseda KDH Ján Figeľ oslovil so žiadosťou o podporu pre zrušenie amnestií všetkých poslancov NR SR, ktorým napísal list. O zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara sa KDH usiluje už dlho. Podľa predsedu hnutia chcú otvoriť dvere spravodlivosti, aby mohla účinne konať.
„Únos a vražda sú nedokončeným prípadom na svedomí slovenskej štátnej moci. Živé svedomie nedovolí zakrývať alebo odložiť takéto zločiny ad acta. Postoj k týmto záležitostiam je vecou viac osobnou a morálnou než kolektívnou a straníckou. Preto som písal listy všetkým jednotlivým poslancom, nie klubom,“ vyhlásil Figeľ.
Podľa Figeľa KDH opätovne prichádza so svojou snahou teraz, pretože od 1. septembra sú platné dôležité systémové zmeny v súdnictve vďaka novele Ústavy SR.