SDKÚ mieni iniciovať odvolávanie Fica v parlamente

Premiér Robert Fico škodí záujmom Slovenska, SDKÚ bude preto iniciovať jeho odvolávanie. Ako povedal šéf poslaneckého klubu SDKÚ Ľudovít Kaník, so zbieraním podpisov chce začať ešte v stredu.

24.09.2014 12:45, aktualizované: 14:40
Robert Fico Foto: ,
Robert Fico.
230

„Slovensko sa ešte nikdy nenachádzalo v takom vážnom bezpečnostnom ohrození. Osoba, ktorá obhajuje záujmy Ruska viac ako záujmy Slovenska, ohrozuje našu národnú bezpečnosť. Nie je navyše ochotná o tejto vážnej situácií diskutovať na pôde parlamentu a preto nemôže byť premiérom Slovenskej republiky,“ povedal Kaník.

SDKÚ potrebuje zozbierať 30 podpisov poslancov NR SR, aby mohla byť v parlamente vyslovovaná nedôvera premiérovi. Klub SDKÚ má osem členov.

Rozprava NR SR a následné hlasovanie k vyhláseniu o situácií na Ukrajine podľa Kaníka ukázali, že väčšina poslancov strany Smer absolútne nerozumie alebo nechce porozumieť situácií na východe od našich hraníc. Zdôraznil, že vyjadrenia niektorých z nich sú ďaleko za hranicou toho, čo vždy bolo základnou líniou slovenskej zahraničnej politiky, a to je to, že Slovensko je pevnou, nespochybniteľnou súčasťou Západu a aktívnym členom euroatlantických bezpečnostných štruktúr.

Ako povedal Kaník, napriek tomu, že sa podľa vyjadrení mnohých politikov nachádza Európa a s ňou aj Slovensko najbližšie ku otvorenému konfliktu s Ruskom od tzv. Kubánskej krízy, predseda vlády napriek výzvam a žiadostiam poslancov nepovažoval za potrebné prísť do parlamentu vysvetliť svoje výroky, ktorými opakovane spochybnil zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska.

„Namiesto toho sme svedkami jeho vyjadrení v mediálnych diskusiách bez oponenta, v ktorých spochybňuje spoločný postup Európskej únie a NATO. Namiesto jednoznačného odsúdenia agresie zo strany Ruskej federácie a podpory občanom a vláde Ukrajiny hovorí lži o tom, že vojna na Ukrajine je súbojom Ruska a USA a vyjadrenia mnohých západných politikov o ruskej agresii označuje za propagandu,“ dodal.

Ani predseda vlády, ani poslanci strany Smer akoby si podľa Kaníka vôbec neuvedomovali, že Slovensko, ktoré je dnes súčasťou EÚ a NATO, by malo vo vlastnom záujme obhajovať spoločný postup inštitúcií, s ktorými zdieľa identické hodnoty slobody, demokracie a vlády zákona.

„Robert Fico nielenže robí hanbu v demokratickom a slobodnom svete, ale dostáva sa do rozporu so základnou líniou slovenskej zahraničnej politiky, do rozporu so svojím ministrom a jeho vyjadrenia vyvolávajú pochybnosti o zahraničnopo­litickej orientácii Slovenska, ktoré musel naprávať až prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska,“ povedal s tým, že v čase napätej geopolitickej situácie spochybňuje svojich kolegov v Európe aj hlavu vlastného štátu.

Robert Fico sa podľa neho vyčleňuje z jadra európskych a západných hodnôt, a čo je horšie, ťahá so sebou aj Slovensko a jeho občanov.

Poslanci Mostu-Híd návrh zrejme nepodporia

SDKÚ pravdepodobne pod svoj návrh podpisy poslancov za Most-Híd nezíska. Ako povedal predseda poslaneckého klubu László Solymos, Smer má 83 poslancov, čo mu stačí na podržanie premiéra. „Odvolávať premiéra treba, keď je téma, ktorú chceme prezentovať. O Ukrajine sme rozprávali v parlamente dva dni. Takže túto tému sme dostatočne predebatovali. Nevidím preto zmysel na takého odvolávanie,“ povedal Solymos s tým, že kolegovia v klube majú podobný názor.

Poslanecký klub OĽaNO o návrhu SDKÚ zatiaľ nehovoril, preto predseda klubu Richard Vašečka nevie, či OĽaNO iniciatívu podporí. „Myslím si, že táto téma zaniká rokovaním NR SR o Ukrajine, ktoré trvalo dva dni. Stráca to potom aktuálnosť a silu. Na druhej strane vidím zodpovednosť premiéra za jeho postoj a neochotu komunikovať s NR SR,“ povedal.

SDKÚ však pravdepodobne získa podpisy všetkých poslancov NR SR za SaS. Návrh už podpísali Ľubomír Galko a Jana Kiššová. „Predpokladám že to podporíme všetci. Fico má toho na rováši strašne veľa. To, čo mu vyčíta SDKÚ, teda obrovskú dvojtvárnosť a farizejstvo, keď rozpráva niečo iné v Bruseli a niečo doma, je zbabelosť. Návrh SDKÚ je relevantný, ale Fico má strašne veľa za ušami,“ povedal Galko.

Návrh SDKÚ tiež podporia piati nezaradení poslanci, ktorí nedávno odišli zo SaS. Návrh už podpísali Jozef Kollár a Martin Chren. „Smer si odvolávanie premiéra zaslúži nielen za postoj k Ukrajine, ale aj za spôsob, ako sa správa k opozícii a princípom parlamentnej demokracie,“ povedal Juraj Miškov, ktorý tiež pridá podpis pod návrh.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
230 debata chyba
Viac na túto tému: #Ľudovít Kaník #SDKÚ #Robert Fico #NR SR