Návrhy kandidátov môžu oprávnení navrhovatelia predložiť rade do 7. novembra. Kandidát musí mať aspoň právnické vzdelanie magisterského stupňa, musí byť bezúhonný, ďalej významnou osobnosťou v oblasti práva, pričom jeho morálne vlastnosti dávajú záruku, že funkciu sudcu bude riadne vykonávať.
Ďalej musí mať zloženú odbornú justičnú skúšku, prokurátorskú skúšku, advokátsku alebo notársku skúšku, aspoň päť rokov právnickej praxe a výborne ovládať aspoň jeden oficiálny jazyk Rady Európy (anglický alebo francúzsky) a ten druhý aspoň pasívne.
Slovensku neprešli v Štrasburgu už dva zoznamy kandidátov na slovenského sudcu, naposledy minulý týždeň. Generálny tajomník Parlamentného zhromaždenia Rady Európy vyzval Slovensko, aby predložilo nový zoznam do 5. januára 2015.
Mandát zvoleného sudcu trvá deväť rokov, respektíve do 70 rokov veku sudcu. Sudcu nemôžu zvoliť opätovne. Sudcov volí Parlamentné zhromaždenie Rady Európy za každý štát zo zoznamu troch kandidátov, ktorý štát predloží.
Súdna rada v decembri 2013 zvolila a vláda odobrila druhý trojčlenný zoznam kandidátov, na ktorom bol advokát a prodekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Ondrej Laciak, súčasná zástupkyňa SR pred ESĽP Marica Pirošíková a sudkyňa Okresného súdu Bratislava III Andrea Krišková.
V prvom zozname z januára 2013, ktorý nám tiež neprešiel, boli kandidátmi Marica Pirošíková, prokurátor generálnej prokuratúry Marek Tomašovič a bývalý sudca Ústavného súdu SR Ján Drgonec, ktorý kandidoval aj pred deviatimi rokmi. Podvýbor Parlamentného zhromaždenia Rady Európy vtedy zoznam odmietol s tým, že kandidáti nie sú dostatočne kvalifikovaní.
Rada Európy nám aj v roku 2004 vrátila prvotný zoznam kandidátov na voľbu sudcov. Vtedy bol problém, že na ňom nebola ani jedna žena. Pred deviatimi rokmi sa napokon slovenského sudcu podarilo zvoliť a stal sa ním sudca Ján Šikuta.