Súd SDKÚ nezrušil platnosť voľby na mimoriadnom sneme

Súd SDKÚ vo štvrtok zamietol žiadosť šiestich krajských predsedov na zrušenie platnosti volieb na mimoriadnom kongrese.

30.10.2014 16:25, aktualizované: 18:03
Frešo Foto:
Pavol Frešo na mimoriadnom kongrese SDKÚ v Senici.
debata (3)

V septembri na mimoriadnom kongrese SDKÚ delegáti strany neodvolali predsedu Pavla Freša z funkcie, pretože za jeho odvolanie nehlasovali tri pätiny všetkých delegátov, ale len prítomných. Podľa SITA súd zamietol podanie, pretože na kongrese nešlo podľa súdu o voľbu predsedu strany, ale jeho odvolávanie.

Krajskí predsedovia žiadali zrušiť rozhodnutie kongresu, pretože podľa nich stačí na odvolanie predsedu na kongrese trojpätinová väčšina prítomných delegátov a nie všetkých delegátov. Ako povedal košický krajský šéf strany Viliam Novotný, počká si na písomné zdôvodnenie rozhodnutia, pretože stranícky súd raz už meritórne rozhodol v obdobnej veci.

Súd v minulosti vyslovil verdikt, že na odvolanie predsedu miestneho zväzu sú potrebné tri pätiny prítomných, nie všetkých delegátov. „Zaujíma ma odôvodnenie rozhodnutia,“ uviedol Novotný.

Súd SDKÚ rozhoduje o podaniach straníckych orgánov a podáva záväzný výklad stanov. Krajskí predsedovia výsledok volieb napadli na straníckom súde. Ak by aj stranícky súd rozhodol, že na odvolanie predsedu sú potrebné tri pätiny zúčastnených delegátov, na rozhodnutí kongresu by sa nič nezmenilo. Jeho verdiktom by sa však musel riadiť prípadný ďalší kongres.

Člen súdu Jozef Ďurica po rozhodnutí povedal, že to, že bol prehlasovaný v názore, berie ako prejav demokracie. Nemôže sa však podpísať pod stanovisko, že súd SDKÚ rozhodol, že na odvolanie predsedu je potrebná trojpätinová väčšina všetkých delegátov a nie prítomných. „Súd na dnešnom pojednávaní rozhodol, že návrhom sa nebude zaoberať, keďže nie je vecne príslušný. O podstate veci sa nerozhodovalo,“ vyhlásil.

Podľa informácií SITA na zasadnutie nebol pozvaný člen súdu za Trenčiansky kraj.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #SDKÚ #Pavol Frešo
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy