KDH: Je tu ďalšia kauza, megaprovízia pri kúpe magnetickej rezonancie

Nákup CT prístroja v piešťanskej nemocnici má podľa KDH konkurenta, ktorý ho však prevyšuje. KDH poukazuje na ďalší tender, tentoraz na Lekárskej fakulte Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach.

10.11.2014 14:17 , aktualizované: 19:26
magnetická rezonancia Foto:
Podľa informácií opozičnej KDH došlo v prípade nákupu magnetickej rezonancie na košickej lekárskej fakulte došlo k ešte väčšiemu predraženiu ako v prípade nákupu CT zariadenia v Piešťanoch.
debata (218)

Strana sa odvoláva na podnet, ktorý dostala. Podľa neho fakulta údajne kúpila v auguste tohto roka 1,5-teslovú magnetickú rezonanciu (MRI) značky Siemens za tri milióny eur, prístroj predala univerzite spoločnosť Pharma Group so sídlom vo Veľkých Levároch.

Stroj sa dá kúpiť priamo, šli cez sprostredkovateľa

„Pýtam sa, prečo opäť nejaký sprostredkovateľ s províziou, ktorá je skutočne v tomto prípade mega províziou a väčšia ako v prípade piešťanského CT,“ uviedol poslanec Ivan Uhliarik. Ten províziu odhaduje v rozpätí od jedného do dvoch miliónov eur. Poukazuje na to, že Masarykova univerzita v Brne kúpila dvojnásobne výkonnejší prístroj za 1,9 mil. eur.

Aj týmto nákupom sa chcú opoziční poslanci zaoberať na mimoriadnom parlamentnom zdravotníckom výbore, i keď univerzita spadá pod ministerstvo školstva. Uhliarik však tvrdí, že ide o ďalší dôkaz tunelovania v slovenskom zdravotníctve.

Figeľ: Rokovanie v NR SR pomáha odhaľovať súvislosti

Podľa predsedu KDH Jána Figeľa aj aktuálna mimoriadna schôdza na odvolanie premiéra Roberta Fica pomáha odhaľovať súvislosti.

„Už tretí deň rokovania odhaľuje, ako sa veľmi špecifickým a konkrétnym modelom vo verejnom obstarávaní dajú zneužívať štátne alebo európske financie na nekalé a rozsiahle obohacovanie,“ vyhlásil Figeľ. Zároveň vyzval občanov, aby pomáhali pri odhaľovaní takýchto prípadov a stransparentňovaní pomerov nielen v zdravotníctve, ale aj v iných rezortoch.

Lekárska fakulta: Tender vyhlásila univerzita

Lekárska fakulta (LF) UPJŠ v reakcii na informácie strany KDH vysvetľuje, že prístroj nekúpila ona, lebo nemá právnu subjektivitu, ale tender vyhlásila univerzita. UPJŠ konštatuje, že verejné obstarávanie bolo v súlade so zákonom a celý postup bol odsúhlasený Agentúrou rezortu školstva pre štrukturálne fondy.

S víťazným uchádzačom bola podpísaná zmluva, samotný nákup sa ešte nezrealizoval. Univerzita podotýka, že ešte predtým, ako sa uchádzala o eurofondy na tento projekt, požadovalo jej vedenie zdôvodnenie potreby nákupu tohto prístroja ako výskumnej infraštruktúry. „Z tohto dôvodu sa uskutočnilo osobitné rokovanie so zástupcami LF, ktorí deklarovali potrebu podpory projektu a následne pripravili špecifikáciu prístroja MRI pre verejné obstarávanie,“ uvádza univerzita.

PR manažérka LF UPJŠ Jaroslava Oravcová vysvetľuje, že prístroj nebude slúžiť na bežnú klinickú prax. „Jeho účelom je realizácia náročného klinického vedeckého výskumu, čo sa odráža vo vystupňovaných nárokoch na hardvérové a softvérové vybavenie prístroja. Porovnávať rôzne prístroje bez podrobnej technickej špecifikácie považujeme za nekorektné a zavádzajúce,“ uviedla Oravcová.

218 debata chyba
Viac na túto tému: #tender #KDH #lekárska fakulta #magnetická rezonancia