Kiska: 17. november ukazuje silu slobody

16.11.2014 21:25
Kiska
Prezident Andrej Kiska počas prejavu na spomienkovej slávnosti pri príležitosti 25. výročia nežnej revolúcie v historickej budove SND. Autor: ,

17. november nám ukazuje silu slobody ako aj iných hodnôt, za ktoré vtedy ľudia bojovali. Vyhlásil to na spomienkovom podujatí k 25. výročiu 17. novembra 1989 prezident SR Andrej Kiska.

Na podujatí v historickej budove SND v Bratislave sa zúčastnili hlavy členských štátov V4, Ukrajiny, Nemecka ako aj zástupcovia domácej politickej aj občianskej scény.

„Práve tento deň, 17. november, nám pripomína, akú moc a akú silu majú hodnoty, o ktoré vtedy išlo: sloboda, pravda, nádej, dôstojnosť, spravodlivosť, slušnosť. A akú majú tieto hodnoty moc a silu, ak ľudia nájdu vieru v seba, ak sa za tieto hodnoty postavia, hoci v tej chvíli nemôžu vedieť, ako dopadnú dejiny,“ vyhlásil Kiska. Ani organizátori sviečkovej demonštrácie v marci 1988, ani študenti a aktivisti Verejnosti proti násiliu v novembri 1989 podľa prezidenta nevedeli, ako zareaguje na ich konanie štátna moc, napriek tomu išli za tým, čomu verili.

Kiska zároveň vyzval verejnosť, aby sa pre sklamanie z aktuálneho vývoja nevzdávala ideálov novembra. „Ak sa vzdáme nádeje a ideálov, náš život stráca zmysel. A rovnako, keď nás opúšťa pocit šťastia zo získanej slobody, ako sme ho zažívali pred 25 rokmi na námestiach, tak nebudeme šťastnejší, keby sme sa našej slobody vzdali,“ povedal. Sloboda nie je podľa Kisku odmenou alebo vyznamenaním, ale diaľkovým behom. „Aby sa človek mohol stať slobodný, musí najskôr nájsť vieru v seba samého,"povedal Kiska. Podľa prezidenta bolo obdobie posledných 25 rokov najslobodnejším v našich dejinách. "Sme súčasťou 500-miliónovej zjednotenej slobodnej Európy. Po prvýkrát v dejinách za ňu nesieme plnohodnotnú spoluzodpovednosť. Objavili sme a potvrdili naše schopnosti zaujať svet, aj sa v ňom presadiť.“

Na snímke sprava český prezident Miloš Zeman,...
Na snímke sprava český prezident Miloš Zeman, prezident SRN Joachim Gauck, prezident SR Andrej Kiska, poľský prezident Bronislaw Komorowski, maďarský prezident János Áder a ukrajinský prezident Petro Porošenko symbolicky zapálili sviečky na Námestí Eugena Suchoňa pri príležitosti pripomenutia si bratislavskej sviečkovej demonštrácie z 25. marca 1988. Autor: SITA, Ján Slovák

Tak, ako nám v období neslobody pomáhal slobodný svet, by sme mali podľa Kisku my teraz pomáhať iným. Zároveň vyzval ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, aby odovzdal doma pozdrav a naše želanie, aby si Ukrajina zachovala slobodu, nezávislosť a právo rozhodovať o vlastnej ceste. Prezidenti V4, Nemecka a Ukrajiny si výročie 17. novembra 1989 pripomenú ešte v pondelok v Prahe.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#17. november 1989 #Andrej Kiska
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku