Fico: Vláda chce viac vyťažiť železničnú dopravu

Štátna Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. (ZSSK) a súkromný prepravca RegioJet, a.s. od pondelka 17. novembra už prepravujú bezplatne vlakmi vybrané skupiny ľudí.

17.11.2014 12:07
Fico, Kaliňák, vlak, študent Foto: ,
Robert Fico a Robert Kaliňák obedovali so študentami v jedálnom vozni.
debata (23)

Nárok na cestovanie zadarmo vo vnútroštátnych vlakoch v 2. triede, jazdiacich vo verejnom záujme na objednávku štátu, majú deti do 15 rokov, žiaci a študenti denného štúdia do 26 rokov, starobní dôchodcovia nad 62 rokov, ako aj predčasní dôchodcovia, poberatelia invalidného, vdovského a sirotského dôchodku. Spolu ide zhruba o 2,5 milióna obyvateľov, ktorí sa budú môcť vo vlakoch prevážať bez platenia.

Bezplatne môžu vlaky v SR využívať aj tie isté kategórie cestujúcich z krajín Európskej únie. Bezplatná preprava sa nevzťahuje na InterCity (IC) a iné vlaky, ktoré dopravcovia prevádzkujú na vlastné náklady bez podpory štátu.

„Došli sme k záveru, že toto opatrenie je racionálne a má svoj zmysel,“ povedal na pondelkovej tlačovej konferencii premiér Robert Fico predtým, ako na tabuli vyznačil splnenie ďalšieho zo sociálnych opatrení súčasnej vlády.

Ako uviedol, vláda chce týmto krokom viac vyťažiť železničnú dopravu na Slovensku a viac vytlačiť autá a autobusy. Celkový počet študentov a poberateľov dôchodkov, ktorí si už prevzali preukážky na cestovanie vlakom zadarmo, sa podľa premiéra blíži k 200 tisícom. „To potvrdzuje, že toto opatrenie má svoj zmysel a má veľkú podporu,“ dodal predseda vlády.

Premiér Robert Fico na tlačovej konferencii. Foto: Ivan Majerský, Pravda
Robert Fico, opatrenia Premiér Robert Fico na tlačovej konferencii.

Do 10.00 vydali 20-tisíc lístkov zadarmo

Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek doplnil, že v pondelok do 10.00 už železnice vydali 20-tisíc lístkov zadarmo. "Dnešný deň býva veľkou záťažou pre vlakovú dopravu a dúfam, že sa to nebude vyhodnocovať tak, že dnes sú plnšie vlaky kvôli tomu, že sa zaviedlo toto opatrenie, povedal.

ZSSK pre zavedenie bezplatnej prepravy zvýšila kapacitu vlakov o 12-tisíc miest, z toho 7-tisíc v diaľkovej doprave a 5-tisíc v prímestskej. Pridala desiatky vozňov v regionálnej preprave a jedenásť nových diaľkových vlakov. Spoločnosť posilnila personál na staniciach, vo vlakoch a v nepretržitej prevádzke.

„Cieľom je umožniť prepravu vlakmi verejnej železničnej dopravy väčším prúdom cestujúcich. Je to prvá etapa rozšírenia ponuky, druhá zásadnejšia príde od 14. decembra s nástupom nového grafikonu,“ priblížil najnovšie opatrenia obchodný riaditeľ ZSSK Jozef Schmidt. Pripravených bude aj niekoľko desiatok zálohových vozňov v siedmich uzlových staniciach. Štátny prepravca pridá od 14. decembra spolu 103 nových vlakových spojení a vlaky tak najazdia navyše 1,5 mil. kilometrov ročne.

Ľudí zadarmo prepraví aj súkromná spoločnosť

RegioJet, člen holdingu Student Agency, oprávnených ľudí vozí zadarmo vo vlakoch na trase Bratislava – Dunajská Streda – Komárno. „RegioJet očakáva zvýšený záujem ľudí o cestovanie zadarmo a robí všetko preto, aby zvýšil komfort cestovania v svojich vlakoch,“ informoval agentúru SITA majiteľ Student Agency Radim Jančura. Spoločnosť chce pridať dve vlakové súpravy vzhľadom na očakávaný rast cestujúcich. „Ministerstvo dopravy malo dva roky na to, aby objednalo súpravy navyše. Rokujeme o uzatvorení zmluvy a veríme, že tento týždeň už bude uzavretá,“ uviedol Jančura. „Počítame s tým, že od januára budú vlaky Talent na uvedenej trase jazdiť“.

Cestujúci vo vlakoch RegioJet, na rozdiel od ZSSK, sa nemusia špeciálne registrovať. „Naša spoločnosť nebude vydávať preukazy, ktoré oprávňujú k zľave. Po dohode s ministerstvom dopravy a ZSSK budeme akceptovať vydané preukazy ZSSK či ISIC alebo zákonný preukaz totožnosti (občiansky preukaz, pas),“ dodal Jančura s tým, že zvýšili počet svojho personálu.

Vlaky RegioJet už viac ako mesiac jazdia v skúšobnej prevádzke na predĺženej trase z Prahy cez Žilinu do Košíc. Ide o spojenie na vlastné náklady spoločnosti, bez podpory štátu a nároku na bezplatnú prepravu. „Prvé reakcie klientov sú veľmi pozitívne a vítajú zmenu, ktorú RegioJet ponúka. Veľmi pozitívne ohlasy máme na jedálensky vozeň a detské kupé,“ priblížil Jančura. RegioJet má predajne lístkov zatiaľ v Bratislave, Dunajskej Strede, Komárne a Žiline.

Náklady na prepravu vlakmi zadarmo, ktorú niektorí odborníci považujú za nesystémové opatrenie, by mali stáť minimálne 13 mil. eur ročne. Uvedenú sumu zaplatili za cestu vo vlakoch za rok študenti a dôchodcovia. Ministerstvo dopravy má tak zvýšiť podporu železničnej osobnej doprave na budúci rok z doterajších 205 mil. eur na 218 mil. eur. O zavedení bezplatnej prepravy vo vlakoch rozhodla vláda 22. októbra. Ide o piate z pätnástich opatrení sociálno-ekonomického balíčka na zlepšenie životnej úrovne obyvateľov zhruba za 250 mil. eur.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Ján Počiatek #ŽSR