V Bratislave protestovali proti Ficovej vláde, pridal sa Handzuš i herci

Protestné zhromaždenie proti korupcii, na ktoré vyzvali europoslanec Richard Sulík, poslanci NR SR Daniel Lipšic, Igor Matovič a Alojz Hlina, sa zišlo na Námestí SNP v Bratislave. Ako na začiatku vyhlásil Hlina, „na konci tohto zhromaždenia aj pred parlamentom môžeme zakričať: Máme požiadavky.“

, 25.11.2014 18:11, aktualizované: 22:22
demonštrácia, SNP Foto: ,
Na bratislavskom Námestí SNP sa opäť zišli stovky ľudí, aby vyjadrili nesúhlas s korupciou politikov.
debata (494)

Ako vysvetlil, šiestimi požiadavkami žiadajú premiéra Roberta Fica o ich splnenie. Patria medzi ne zriadenie špeciálneho výboru na dohľad nad vyšetrovaním kauzy Gorila, hmotná zodpovednosť politikov za nezákonné rozhodnutia.

Demonštranti rovnako žiadajú voľbu predsedu Najvyššieho kontrolného úradu navrhnutého opozíciou z radov renomovaných osobností v oblasti boja proti korupcii, zákaz schránkových firiem vo verejných obstarávaniach, okamžité odvolanie riaditeľky piešťanskej nemocnice Márie Domčekovej a vedúceho služobného úradu ministerstva zdravotníctva Martina Senčáka pre ich účasť pri nákupe predraženého CT prístroja v nemocnici v Piešťanoch. Poslednou požiadavkou Hlina upozornil na to, že politické nominácie v zdravotníctve sa musia skončiť.

Ľudia vyšli do ulíc Bratislavy, aby prejavili...
Na Námestní SNP sa zišlo niekoľko stoviek...
+3Spúšťačom protestov v Bratislave bola kauza...

Pred protestné zhromaždenie vystúpili aj herci Divadla Astorka, hokejista Michal Handzuš a aj kňaz Anton Srholec.

„Sme herci, ale zároveň sme aj rodičia, občania a pacienti. Odstúpenie Pavla Pašku nepovažujeme za štátnický krok ani za prejav osobnej statočnosti. Štátnického kroku môže byť schopný len štátnik a osobnej statočnosti iba ten, kto obetuje vlastné pohodlie pre vyšší a spoločný cieľ. V prípade Pavla Pašku však neplatí ani jedna možnosť. Pavol Paška je len jedným zo strojcov systému, ktorý tunelovanie zdravotníctva a nielen zdravotníctva umožnil,“ povedal Richard Stanke.

„Jeho zaslúženým odchodom sa naša nespokojnosť nekončí. Skončí sa až vtedy, keď bude vyvodená trestnoprávna zodpovednosť, skončia sa pochybné politické nominácie a zabráni sa ďalším predraženým nákupom,“ pokračoval Stanke. „Som tu ako člen Divadla Astorka. Prosím a žiadam aj ostatné divadlá, aby sa pripojili k našim protestom a aby sa vyjadrili k tejto situácii, ktorá tu nastala. Nájdime v sebe odvahu prísť pýtať to, čo nám patrí. Pýtajme si naspäť to, čo je naše a nenechajme sa ďalej okrádať, “ prihovoril sa herec Lukáš Latinák.

Protestujúci sa so sviečkami v rukách z Námestia SNP presunuli k budove parlamentu a kričali: Máme požiadavky! „Toto je zmena. Po tých všetkých rokoch je týchto šesť požiadaviek to najmenej. Bez akýchkoľvek rečí to už malo byť splnené,“ povedal pred davom Alojz Hlina. Protest signatári ukončili slovenskou hymnou.

494 debata chyba
Viac na túto tému: #demonštrácia #Pavol Paška
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy