Zo súdnych pojednávaní budú robiť zvukové záznamy

Súdy budú vyhotovovať popri zápisniciach z pojednávania aj zvukové záznamy. Vyplýva to z novely Občianskeho súdneho poriadku, ktorú vo štvrtok schválil parlament.

27.11.2014 18:17
debata (5)

Zvukové záznamy sa po skončení pojednávania pripoja k súdnemu spisu a budú jeho súčasťou. Účastníci konania a ich zástupcovia budú mať možnosť požiadať súd o vyhotovenie kópie zvukového záznamu.

Od nahrávania súdnych pojednávaní si minister spravodlivosti Tomáš Borec, ktorého rezort návrh vypracoval, sľubuje skultivovanie prednesov v súdnej sieni, ale aj menej sporov o to, čo na pojednávaní zaznelo a čo nezaznelo. Nahrávanie tiež podľa ministra v konečnom dôsledku zrýchli samotné konanie pred súdom.

Nové nahrávacie zariadenia na súdy inštalovali najmä počas letných mesiacov. Momentálne ich majú k dispozícii na súdoch už vo všetkých 510 pojednávacích miestnostiach, potvrdila hovorkyňa rezortu Alexandra Donevová. V nasledujúcich mesiacoch budú nový systém na súdoch testovať. Nových zamestnancov nebudú musieť prijímať. Ovládanie zariadení je jednoduché a na súdoch zaškolia terajších zamestnancov, dodala. Návrh novely počíta s tým, že nahrávania budú povinné od 1. marca 2015.

Súdy nemali doteraz povinnosť vyhotovovať záznamy, lebo nahrávacie zariadenia neboli vo všetkých pojednávacích miestnostiach. Okrem toho zariadenia boli už staršie, osem- až desaťročné, a viaceré boli poruchové a nefunkčné, informovala ďalej hovorkyňa. Každý súd túto možnosť využíval podľa svojho uváženia, napríklad Špecializovaný trestný súd nahrával pojednávania pravidelne, dodala.

Nákup a inštaláciu nahrávacích zariadení v hodnote 237 792 eur umožnil projekt Rozvoj a technologická inovácia súdno-trestnej a súdno-civilnej agendy Ministerstva spravodlivosti SR, ktorý je financovaný z prostriedkov Švajčiarskeho finančného mechanizmu.

Okrem nahrávania súdnych pojednávaní má rezort spravodlivosti rozpracované ďalšie projekty zamerané na informatizáciu justície, ako je napríklad elektronický súdny spis, elektronická zbierka zákonov či elektronický monitoring osôb. Celkovo sa má do modernizácie technického vybavenia súdov investovať z eurofondov takmer 70 miliónov eur.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #súdnictvo #súdne pojednávania