Kukan o odchode z SDKÚ: Zostanem až do konca

Europoslanec Eduard Kukan neodíde z SDKÚ a bude v nej až do konca. Ako povedal, zo strany sa vystúpiť nechystá.

08.12.2014 10:11 , aktualizované: 14:54
ZAHRANIÈNÁ POLITIKA: Moderná diplomacia Foto:
Eduard Kukan.
debata (49)

„Bol som pri jej zakladaní a zostanem do konca,“ vyhlásil. Kukan však zdôraznil, že to, že zostáva v SDKÚ, neznamená jeho súhlas a podporu vízie predsedu strany Pavla Freša. Kukan chce naďalej pracovať v Európskom parlamente, na čo dostal opätovne dôveru i zodpovednosť od voličov v nedávnych eurovoľbách.

Kukan priznal, že už stráca prehľad o tom, čo sa deje v SDKÚ a o permanentných odchodoch. „Je smutné, že strana, ktorá urobila toľko pre integráciu Slovenska, takto končí,“ povedal. Zároveň dodal, že ešte nedávno dostával od členskej základne ponuky, aby sa stal predsedom strany a vyviedol ju z krízy.

SDKÚ má v Európskom parlamente dvoch poslancov. Okrem Kukana aj Ivana Štefanca, ktorý sa v septembri vzdal straníckej funkcie podpredsedu. „Zatiaľ v SDKÚ zostávam. Cez Vianoce si všetko premyslím. Nechcem robiť unáhlené rozhodnutia,“ povedal.

Rokovanie Ústrednej rady zrejme nebude

Plánované sobotné rokovanie Ústrednej rady SDKÚ zrejme nebude. Na termíne sa predbežne dohodlo stranícke prezídium.

Predsedníčka rady strany Tatiana Rosová zatiaľ toto zasadnutie nezvolala. Ako povedala, radu nezvolala, pretože nedošlo k zhode na jej programe. Na programe sa malo dohodnúť vedenie na prezídiu.

Na poslednom však chýbali predsedovia piatich krajských organizácií, preto sa na tom, o čom bude Ústredná rada SDKÚ rokovať, nedohodlo. Prezídium malo byť opakovane zvolané na dnešný deň. Podľa Rosovej však nie je. Zároveň dodala, že ak bude prezídium zvolané v najbližších dňoch a zhodnú sa na programe, rokovanie ústrednej rady zvolá.

Ústredná rada sa mala zaoberať plánom obnovy strany, poverením generálneho sekretára SDKÚ-DS, poverením podpredsedov SDKÚ, zmenou stanov a primárnymi voľbami na volebného lídra.

Tento týždeň by mali odísť z SDKÚ ďalší ľudia. Rosová nechcela komentovať, či odíde zo strany aj ona, alebo v nej zostane. Stranu by mal do konca parlamentnej schôdze opustiť poslanec NR SR Viliam Novotný, ktorý svoj odchod už ohlásil. V súčasnosti je už členom prípravného výboru novovznikajúcej strany Šanca, ktorú zakladá Eva Babitzová.

49 debata chyba
Viac na túto tému: #SDKÚ