Flašíková Beňová: Ľudskoprávna stratégia mala byť dávno prijatá

Celoštátna stratégia ochrany a podpory ľudských práv na Slovensku mala byť u nás prijatá už dávno, myslí si to europoslankyňa Monika Flašíková Beňová.

21.12.2014 10:40
Monika Flašíková-Beňová
Monika Flašíková-Beňová.
debata (21)

Ako ďalej uviedla, úroveň ochrany ľudských a občianskych práv súvisí s kvalitou života a demokracie v krajine. „Hystéria a strašenie, ktoré sa okolo nej snažia vyvolávať tzv. aktivisti, sú nepochopiteľné,“ poznamenala.

Ľudskoprávna stratégia má podľa nej ponúknuť základný koncepčný rámec na riešenie mnohých existujúcich problémov v našej spoločnosti. „Zďaleka pritom nejde len o práva LGBTI osôb, ako sa nás niektorí snažia dlhodobo klamlivo presviedčať,“ poznamenala.

Stratégia podľa jej slov upravuje napríklad práva hendikepovaných, čím priamo odpovedá na jednu z požiadaviek tzv. aktivistov a rovnako sa venuje právam dieťaťa. "Na deti a ich ochranu sa pritom odporcovia stratégie odvolávajú snáď najradšej,“ uviedla poslankyňa Európskeho parlamentu.

Dokument sa podľa nej pripravoval veľmi dlho a jeho výsledná podoba napovie, či sa Slovensko uberá smerom k vyspelej modernej spoločnosti alebo, naopak, niekam inam. "Protesty proti tejto stratégii, na ktorej príprave sa ich organizátori mali navyše možnosť aktívne podieľať, ale aj čoskoro sa konajúce referendum o obmedzení práv malej skupiny ľudí, ktorá ich ešte ani nestihla získať, svedčia o tom, že to bude práve niekam inam,“ myslí si.

Zo Slovenska to vytvára akýsi malý fundamentalistický ostrovček v strede Európy, pripomenula. "Taký, ktorý má z hľadiska ochrany ľudských a občianskych práv veľký problém posunúť sa do 21. storočia,“ vysvetlila. Ako dodala, títo tzv. aktivisti ho naopak chcú potlačiť ešte o veľký kus vzad.

Dokument podľa Flašíkovej Beňovej upravuje dôležité oblasti týkajúce sa práv žien, práv starších osôb. "Výhradné upriamovanie pozornosti na jednu čiastkovú tému je jasná demagógia. Navyše, opäť raz účelovo sa prehlbujúca nenávisť v slovenskej spoločnosti,“ uzavrela europoslankyňa.

V utorok 16. decembra bolo v Bratislave pred Úradom vlády protestné zhromaždenie, jeho organizátormi bolo Fórum života s Alianciou za rodinu. „Prišli sme sem vyzvať vládu, aby sa venovala problémom, ktoré skutočne trápia slovenskú spoločnosť a aby riešila problémy, ktoré trápia zdravotne postihnutých, viacdetné rodiny, rodiny, ktoré trpia nezamestnanosťou či živoria pre nedocenenie a nízke mzdy,“ vysvetlila na proteste členka výboru pre rodovú rovnosť Renáta Ocilková.

Ako pokračovala, protestujúci chcú, aby vláda venovala primeranú pozornosť všetkým, ktorí potrebujú pomoc a ochranu, pretože v ľudskoprávnej stratégii sa nerovnomerne venuje jednotlivým skupinám obyvateľstva. Právam starších ľudí na 14 stranách, predchádzaniu rasizmu a xenofóbie na 12 stranách, právam osôb žijúcich na hranici chudoby na 10 stranách, právam osôb so zdravotným postihnutím na deviatich stranách, zatiaľ čo právam LGBTI ľudí na 105 stranách, pripomenula.

Celoštátna stratégia ochrany a podpory ľudských práv na Slovensku poputuje po troch rokoch práce na rokovanie vlády. Ľudskoprávna rada vlády ju v pondelok 1. decembra prijala a odporučila vláde na schválenie. Predseda rady Miroslav Lajčák ju vláde pošle do 31. decembra, ďalej je v kompetencii jej predsedu, kedy ju na rokovanie zaradí.

Podľa Lajčáka stratégia nie je ideálnym dokumentom, no je najlepším možným, aký sa v slovenských podmienkach o ľudských právach nachádza. "Prijatím stratégie sa nič nekončí, jej prijatie sú nové výzvy, ktoré pred nami

Facebook X.com 21 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #ľudské práva #ľudskoprávna stratégia #Monika Flašíková Beňová