Kisku zaujíma kauza predaja emisií, hovoril o nej so šéfom SIS

01.01.2015 18:30
Andrej Kiska
Prezident Andrej Kiska Autor: ,

Prezident Andrej Kiska sa stretol s riaditeľom Slovenskej informačnej služby (SIS) Jánom Valkom a hovoril s ním o kauze emisie. Potvrdil to hovorca hlavy štátu Roman Krpelan, podľa ktorého sa prezident o kauzu emisie stále zaujíma.

„V tejto chvíli nemôžme povedať viac,“ dodal Krpelan. Podľa zákona o SIS informačná služba poskytuje parlamentu, prezidentovi a vláde informácie významné pre ich činnosť a rozhodovanie. Riaditeľ spravodajskej služby podľa hovorcu SIS Branislava Zvaru komunikuje s najvyšším ústavným činiteľom štandardne.

„Po vymenovaní Andreja Kisku za prezidenta Slovenskej republiky sa uskutočnilo viacero stretnutí, ktoré boli venované oboznámeniu sa s činnosťou spravodajskej služby a aktuálnym otázkam domácej aj zahraničnej bezpečnostnej situácie,“ uviedol Zvara. Ďalšie podrobnosti SIS zverejniť nechcela.

Kiska o kauze emisie veľa hovoril ešte ako prezidentský kandidát. Premiéra a zároveň svojho súpera Roberta Fica vyzýval, aby začal kauzu vyšetrovať. Tvrdil tiež, že ako prezident by žiadal od SIS informácie a v prípade, že by zistil niečo, čo nie je vo verejnom záujme, žiadal by od premiéra a ministra vnútra doriešenie kauzy.

Nevýhodný predaj emisií z roku 2008

Vyšetrovatelia sa od roku 2009 zaoberali kauzou predaja slovenských emisných limitov garážovej firme Interblue Group. Slovensko jej v závere roka 2008, keď rezort životného prostredia ovládala SNS, predalo 15 miliónov ton emisných limitov AAU za približne 75 miliónov eur. Jednotková cena za tonu bola 5,05 eura.

Kritici predaja vyčítajú jeho nevýhodnosť v porovnaní s okolitými krajinami, štát podľa nich v obchode prerobil zhruba 47 miliónov eur. Na jeseň 2013 vyšetrovateľ zastavil trestné stíhanie vo veci z dôvodu, že skutok nie je trestným činom. Envirorezort podal proti rozhodnutiu o zastavení kauzy sťažnosť, ale prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ju koncom roka 2013 zamietol.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Andrej Kiska #SIS #kauza emisie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku