Chytili členov medzinárodnej organizovanej skupiny

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil štyroch členov medzinárodnej organizovanej skupiny z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov v štádiu pokusu.

08.01.2015 18:50
debata (12)

Z toho tri osoby obvinili aj zo zločinu obmedzovania osobnej slobody. Ako informoval hovorca Prezídia policajného zboru Martin Wäldl, dvaja obvinení majú za sebou kriminálnu minulosť, Sergio G. bol podľa Wäldla členom sicílskej mafie.

Ako informuje Wäldl, obvinení sa minimálne od septembra do októbra 2014 zaoberali falšovaním peňazí, pričom robili kroky na výrobu eurobankoviek v nominálnej hodnote 20 eur a 500 eur, v celkovej sume 500 miliónov eur.

Obvinený Henry S. najprv oslovil tri osoby českej národnosti a požiadal ich o vytlačenie reklamných materiálov a záručných listov v tlačiarni v Českej republike. Neskôr s ďalším obvineným Lorenzom N. požiadali osoby českej národnosti, aby tlačili aj falšované bankovky. Obvinený Henry S. zabezpečil farbu a počítačový program potrebný na tlačenie požadovaných bankoviek. Obvinený Lorenzo N. zaobstaral papierové hárky na tlačenie eurobankoviek v nominálnych hodnotách 20 a 500, na ktorých sa už nachádzali ochranné prvky ako ochranný prúžok, vodotlač a hologram. Obvinení Henry S. a Lorenzo N. následne požiadali tieto osoby, aby vytlačili eurobankovky v nominálnej hodnote 20 eur a 500 eur v celkovej hodnote 500 miliónov eur.

Hárky do tlačiarne v Českej republike prepravili obvinení Sergio G. a Salvatore G., a to prostredníctvom doposiaľ neznámych „kuriérov“ na vopred zabezpečených motorových vozidlách. Využili pri tom ozbrojenú ochranu.

Po tom, čo by boli papierové hárky potlačené vzorom bankoviek v tlačiarni v Českej republike, mali byť tieto hárky prepravené tou istou „eskortou“ na územie Slovenskej republiky do zatiaľ neznámej tlačiarne v Bratislave. Falošné bankovky mali byť uvádzané do obehu prostredníctvom rôznych bánk v rôznych krajinách. Osoby českej národnosti však odmietli ďalej spolupracovať na trestnej činnosti, trestný čin oznámili polícii a ďalej v prípade vystupujú ako utajení svedkovia.

Polícia zadržala troch podozrivých koncom októbra minulého roku na benzínovom čerpadle Slovnaft Sekule – D2 v smere z Českej republiky do Bratislavy. Štvrtého podozrivého Lorenza N., ktorý dovtedy vystupoval ako francúzsky diplomat, prostredníctvom medzinárodnej policajnej spolupráce našli v Maďarsku a koncom decembra ho zatkli a vydali na Slovensko.

Počas vyšetrovania polícia zaistila rôzne materiály na výrobu falšovaných peňazí. Išlo o dva tlačové hárky pravého bankového papiera určeného na výrobu bankoviek nominálnej hodnoty 20 eur, tri testovacie tlačové hárky s vytlačenými štyrmi prednými stranami 20-eurových bankoviek, dátové nosiče s podkladmi potrebnými na výrobu falšovaných bankoviek, UV lampu, vzorky vyrobených falošných bankoviek, osobné počítače, ako aj iné prostriedky slúžiace k výrobe falšovaných peňazí.

Národná kriminálna agentúra pri objasňovaní a vyšetrovaní prípadu spolupracuje s českým Útvarom pre odhaľovanie organizovaného zločinu, maďarskou políciou a talianskymi karabiniermi.

Obvinení sa momentálne nachádzajú vo väzbe. V prípade dokázania viny za obzvlášť závažný zločin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov v štádiu pokusu im hrozí 12 až 20 rokov väzenia.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #polícia #zatknutie #eurobankovky #falšovanie peňazí
Flowers