Fedor: Fico hostí podporovateľov ruskej agresie

06.03.2015 13:00
Martin Fedor
Podľa Martina Fedora (na archívnej snímke) sú čelní predstavitelia členských krajín EÚ presvedčení, že čelia organizovanej podvratnej propagande ako súčasti hybridnej vojny. Autor: ,

Vo väčšine štátov EÚ panujú podľa poslanca Národnej rady SR Martina Fedora veľké obavy z agresívnych zámerov Ruska. Ako povedal, čelní predstavitelia členských krajín sú presvedčení, že čelia organizovanej podvratnej propagande ako súčasti hybridnej vojny.

„Slovenský premiér však v Košiciach hostí otvorených podporovateľov ruskej agresie a označuje to za mierovú konferenciu,“ upozorňuje poslanec a vedúci stálej pracovnej skupiny strany Sieť pre vnútornú bezpečnosť Martin Fedor.

Fedor sa v lotyšskej Rige zúčastňuje na Medziparlamentnej konferencii o spoločnej zahraničnej bezpečnostnej politike a spoločnej bezpečnostnej a obrannej politike.

Na Slovensku podľa Fedora nevenujeme pozornosť hybridnej vojne

„Aj v Rige je jednou z najdôležitejších tém tzv. hybridná vojna, ktorej sa na Slovensku takmer vôbec nevenujeme. Pritom aj u nás prebieha organizovaná, štvavá propaganda, ktorá je jedným z dôležitých prvkov prebiehajúcej hybridnej vojny u nášho suseda. Skôr to vyzerá tak, že nástrojom tejto propagandy je aj Ficova „mierová konferencia“ v Košiciach,“ vyhlásil Fedor.

Podľa člena Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Martina Fedora by mal predseda vlády namiesto stretnutia s podporovateľmi ruskej agresie, ako je napríklad pán Matthias Platzeck z Nemecka, radšej zdôrazňovať záujmy Slovenskej republiky.

SR nemá aktualizovanú stratégiu kyberbezpečnosti

Štáty našich spojencov z NATO a EÚ upravujú podľa Fedora svoje obranné plány a berú do úvahy, že v prípade hybridnej vojny, sú napríklad operácie v informačnom priestore oveľa dôležitejšie ako priame vojenské akcie. „Centrá excelentnosti v pobaltských krajinách na ochranu kyberbezpečnosti v Estónsku, energetickej bezpečnosti v Litve alebo ochrany strategických komunikácií v Lotyšsku sú dôležité pri prevencii nevojenských rizík a sú na prospech všetkých krajín aliancie. Na druhej strane Slovensko doteraz nemá aktualizovanú ani len bezpečnostnú stratégiu a stratégia kyberbezpečnosti, ktorá je v pripomienkovom konaní, je príliš všeobecná. Tomuto by mala vláda a jej predseda urýchlene venovať pozornosť a nerobiť propagandu podporovateľom Ruska, ktorí majú len vlastné ekonomické alebo iné zámery,“ zdôraznil Fedor.

Konferencia Cesty k mieru – Občiansky dialóg v znamení dohody Minsk II, ktorá sa koná v piatok a v sobotu v Košiciach, vznikla z iniciatívy Nemecko-ruského fóra a Nemecko-ukrajinského fóra v spolupráci s inštitútom ASA. Konferencia sa koná pod záštitou predsedu vlády SR Roberta Fica, ktorý pre chorobu svoj piatkový program zrušil.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#propaganda #hybridná vojna
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku