Už vyše 500 ľudí navrhlo, na ktorých úsekoch majú policajti merať rýchlosť

Viac ako päťsto občanov už poslalo polícii návrhy, kde treba merať rýchlosť. V polovici apríla sa totiž chystá policajná akcia Rýchlostný maratón, počas ktorej budú merať rýchlosť na tých úsekoch, ktoré ľudia sami navrhnú. Prvé dva marcové týždne zbierajú od ľudí podnety.

07.03.2015 09:59
polícia, radar, meranie rýchlosti, alkohol, tester Foto: ,
V polovici apríla sa bude konať policajná akcia, pričom policajti budú merať rýchlosť na tých úsekoch, ktoré navrhnú samotní občania. /Ilustračné foto/
debata (13)

„Väčšina ľudí v podnetoch popisuje aj viac úsekov, kde by bolo vhodné merať, takže navrhnutých úsekov polícia zaznamenala viac ako tisíc,“ uviedla Marianna Paulíková z Oddelenia komunikácie a prevencie kancelárie prezidenta Policajného zboru.

Ľudia môžu prvé dva marcové týždne vyplniť a poslať polícii tabuľku s návrhmi na cestné úseky, kde by podľa nich mali merať rýchlosť. Do 16. marca nájdu na stránke www.minv.sk v sekcii polícia odkaz na akciu Rýchlostný maratón. Tam nájdu tabuľku, ktorú po stiahnutí do počítača a vyplnení pošlú cez webstránku polícii. „Boli by sme radi, keby dalo podnety čo najviac občanov,“ vyjadril sa pred týždňom riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia PZ Ján Ignaták.

Policajti budú mať potom mesiac na to, aby podnety občanov prešli a vyhodnotili. Samotná akcia bude trvať 24 hodín, a to 16. až 17. apríla. „Zapojíme maximálny počet hliadok a využijeme všetky meracie zariadenia,“ avizoval policajný viceprezident Ľubomír Ábel.

Pre nedostatok radarov sa budú hliadky presúvať

Polícia má k dispozícii 245 radarov. Aby mohli merať na čo najviac navrhnutých úsekoch, hliadky sa budú presúvať – v malých okresoch približne po dvoch hodinách. Šéf dopravákov Ignaták odhaduje, že pokryjú tisíc miest na všetkých druhoch ciest. Konkrétne vybrané úseky by mali oznámiť deň pred akciou. Keďže pôjde hlavne o preventívnu akciu, policajti budú prekročenie rýchlosti do 20 km/h v obci a do 30 km/h mimo obce riešiť len napomenutím. Viceprezident Ábel však pripúšťa, že v prípade nebezpečných úsekov, napríklad pri školách, môžu napriek tomu uložiť pokutu.

Akciu Rýchlostný maratón chystajú v rámci združenia TISPOL, ktoré zastrešuje dopravné polície európskych krajín. Naša polícia sa v tomto prípade inšpirovala Belgickom a Nemeckom, kde už takúto akciu absolvovali. „Je to cenný zdroj do budúcnosti,“ poznamenal Ábel.

Vlani zahynulo na slovenských cestách 259 ľudí, pričom pri smrteľných nehodách má z príčin najväčší podiel nedovolená rýchlosť.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #polícia #meranie rýchlosti