„Okolo polnoci zo 17. na 18. marec nebo zahralo jedno neuveriteľné divadlo. S kamarátom Lukášom sme práve šli popod lanovku do Snilovského sedla v Malej Fatre k nášmu cieľu Veľkému Kriváňu. Keď sme sa otočili, neverili sme vlastným očiam,“ píše na sociálnej sieti jeden zo svedkov tohto v našich končinách vzácneho prírodného úkazu.
Hrozilo, že Zem v dôsledku rozsiahlej solárnej búrky zasiahne veľký prúd energetických častíc, ktoré by mohli zanechať dočasné následky na rozvodných sieťach a satelitnej navigácii. Žiadne škody neboli zatiaľ zaznamenané.

Vďaka tejto búrke tak bolo možné pozorovať severnú polárnu žiaru oveľa južnejšie, než je bežné. Bola tak viditeľná dokonca aj na Slovensku, či v susednom Česku a Maďarsku.
V nedeľu zaznamenali na Slnku dve veľké erupcie plazmy, preto vedci očakávali, že na Zem dorazí s tým súvisiace elektromagnetické žiarenie. Solárna búrka dosiahla na päťbodovej škále geomagnetických následkov štvrtý stupeň, čo je kategória „vážne až kritické“. Pôvodne sa pritom očakával len prvý stupeň. Zem tak podľa odborníkov čelila najväčšiemu elektromagnetickému žiareniu od jesene 2013.

Oblak plazmy nabitého energiou môže pri svojom putovaní slnečnou sústavou napáchať rozsiahle škody. Napríklad v roku 1958 bol poškodený podmorský komunikačný kábel v Atlantiku, v roku 1972 telekomunikačné káble na severozápade USA a v roku 1989 transformátory elektrárne v Quebecku, čo vyvolalo deväťhodinový výpadok elektriny v USA i Kanade. Magnetické búrky pôsobia aj na rastliny a živočíchy.