Slovenskom sa šíri 'orálny tabak', ktorý je v EÚ zakázaný

Na Slovensko sa dostáva snus, tzv. orálny tabak, vo väčšine európskych krajín je však zakázaný. Výnimkou je Švédsko, odkiaľ sa distribuuje do ostatných štátov, povedal to vo štvrtok na tlačovej konferencii v Bratislave psychológ Marián Huštaty.

26.03.2015 16:21
debata (5)

Svetová zdravotnícka organizácia jeho užívanie neodporúča. Snus je bezdymový tabakový výrobok, ktorý je určený na žuvanie a uvoľňuje sa z neho nikotín. Jeho účinky sú stimulačné, ľudia majú pocit bdelosti, omámenú myseľ, môže sa im točiť hlava.

Orálny tabak môže podľa riaditeľa Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave Ľubomíra Okruhlicu uškodiť minimálne, no problémom je, že vyvoláva závislosť. „Nie je to droga, no patrí medzi látky, ktoré spôsobujú duševné poruchy. Je to len iná forma závislosti od nikotínu, pričom niektorí to odporúčajú ako možnosť na odvykanie si od fajčenia,“ vysvetlil Okruhlica. Táto látka je však tu, a mnohí rodičia ani nevedia, čo ich deti užívajú, pripomenul.

Najčastejšie orálny tabak užívajú fajčiari. Ľudia ho však často kombinujú s alkoholom či marihuanou. „Sedem percent Európanov priznalo, že snus pravidelne užíva,“ poznamenal psychológ Marián Huštaty. Na väčšine internetových portálov je orálny tabak voľne dostupný, jeho cena sa pohybuje od dvoch do ôsmich eur. „Samotný nikotín je v orálnom tabaku veľmi účinný,“ uzavrel riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #užívanie #závislosť #tabak #účinky #snus