V boji o nemocnicu sú aj veľkí hráči

, 15.04.2015 12:00
nemocnica, Bratislava
Ilustračné foto. Autor: ,

O výstavbu a prevádzkovanie novej univerzitnej nemocnice prejavilo záujem sedem konzorcií. Ministerstvo zdravotníctva už zverejnilo ich zoznam. Dvaja z uchádzačov sú talianske firmy, jedna je španielska, zvyšné sú z Česka, zo Slovenska a z Kanady. Ktoré firmy pôjdu do užšej súťaže, ministerstvo oznámi v priebehu mája. Víťaz by mal byť známy koncom tohto roka.

Počet záujemcov považuje ministerstvo zdravotníctva za dôkaz správneho nastavenia verejného obstarávania. Riaditeľka komunikačného odboru ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková uviedla, že žiadosti v súčasnosti podrobne vyhodnocujú. „Kontrolujeme všetky formálne a obsahové náležitosti žiadostí a záujemcovia, ktorí splnili podmienky, dostanú výzvu zúčastniť sa na súťažnom dialógu,“ uviedla Čižmáriková.

Predpokladá sa, že ich zoznam bude zverejnený v máji. Ide o prvý PPP projekt v oblasti zdravotníctva. Nemocnicu postaví a bude 30 rokov prevádzkovať súkromník. Zrejme najhorúcejším kandidátom bude španielska spoločnosť Ribera Salud Infraestructuras. Tá spolu so španielskou vládou vyvinula špecifický PPP model v oblasti zdravotníctva Alzira Model. Začala ho realizovať roku 1999 prostred­níctvom nemocnice La Ribera Hospital v Alzire (vo Valencii).

„Odvtedy spoločnosť model vyvinula natoľko, že nemocnice pod správou Ribera Salud sú už niekoľko rokov oceňované podľa národných meraní kvality medzi TOP 20 najlepšími nemocnicami v Španielsku,“ uviedla vo vyjadrení pre Pravdu spoločnosť Ribera.

Ribera Salud dnes pôsobí vo dvoch autonómnych regiónoch v Španielsku (Valencia a Madrid), kde zodpovedá za výstavbu a prevádzkovanie viacerých univerzitných a fakultných nemocníc, centier primárnej zdravotnej starostlivosti, centrálneho patologického laboratória a zobrazovacích zariadení a pokrýva tak zdravotnú starostlivosť pre populáciu vyše milióna ľudí.

„Sme presvedčení, že naše skúsenosti s budovaním a riadením verejných zdravotníckych zariadení v Španielsku pod úspešne fungujúcim PPP modelom z nás urobia silného kandidáta,“ píše sa v stanovisku firmy.

Našich investorov zastupuje firma GPN – gynekologicko-pôrodnícka nemocnica v Bratislave, za ktorou stojí podnikateľ Ivan Kmotrík. Ďalším záujemcom je Agel, ktorý v súčasnosti prevádzkuje jedenásť nemocníc v Českej republike a niekoľko zdravotníckych zariadení na Slovensku. Ide o nemocnice vo Zvolene, v Krupine, Levoči, Krompachoch a Komárne.

Zo slovenských spoločností má záujem o výstavbu nemocnice aj Metrostav – dcérska spoločnosť českého Metrostavu. Tá sa však spojila s firmou InterHealth Canada, ktorá sa už podieľala na zdravotníckych PPP projektoch.

Záujem má aj slovenská pobočka, medzinárodná konzultačná spoločnosť Sanigest. Do súťaže poslala žiadosť aj skupina dodávateľov Pessina Costruzioni SPA z Talianska, Dúha Prešov a Credinvest International Slovakia.

Firma Pessina postavila novú halu pre laboratóriá nemocnice Carlo Besta neurologického inštitútu v Miláne, misijné centrum v Miláne, rehabilitačné centrum či nemocnicu v Garbagnate Milanese.

Spoločnosť Dúha Prešov podľa webovej stránky navrhuje projekty, poskytuje geologické a hydrogeologické služby, stavby, produkcie a konštrukcie technologických zariadení, produkcie a čistenie komponentov z umelej hmoty a obchodné aktivity.

Podobne aj konzorcium talianskych spoločností Rizzani De Eccher a Policlinico San Donato majú skúsenosti s výstavbou aj prevádzkovaním nemocníc. Stavebná spoločnosť Rizziani sa zaoberá rozvojom diaľničnej a železničnej siete po celom svete. Stavala priemyselné stavby, obytné domy, hotely aj nemocnice. Policlinico prevádzkuje sieť 18 nemocníc, v ktorých odliečia 3,9 milióna pacientov ročne. Poskytujú odbornú pomoc vo všetkých špecializáciách aj výučbu študentom medicíny.

Nová nemocnica by mala slúžiť nielen na liečbu, ale aj na vzdelávanie a výskum. Bude stáť v areáli Nemocnice sv. Michala na bratislavskej Patrónke. Výstavba si vyžiada náklady od 200 do 250 miliónov eur. Hoci ju postaví a bude prevádzkovať súkromný partner, jej vlastníkom bude štát.

Ministerstvo v zmluve plánuje investorovi obmedziť výšku zisku. Ročne by mala liečiť 40-tisíc pacientov, budú v nej len akútne lôžka. Začiatok prevádzky novej nemocnice je naplánovaný na marec 2018.

Do súťaže o nemocnicu sa prihlásilo 7 konzorcií

  • Skupina dvoch dodávateľov: Metrostav, a. s., (SR), ktorý pôsobí na tuzemskom trhu ako dcérska spoločnosť českého Metrostavu, a InterHealth Canada (UK) Limited, ktorá už postavila špecializovanú nemocnicu pre ženy v Kuvajte, niekoľko nemocníc v Spojených arabských emirátoch, v rámci PPP projektu stavia nemocnice v Saudskej Arábii či v susednom Poľsku.
  • Skupina dodávateľov pod skupinou AGEL (Nemocnice Podlesí, a. s., Třinec; Středomoravská nemocniční, a. s., Prostějov a nUNB Invest, s. r. o., Ostrava (ČR) ). V súčasnosti prevádzkuje 11 nemocníc v Českej republike a 5 na Slovensku. nUNB Invest má v predmete podnikania projektovú činnosť, patrí do skupiny AGEL. Na snímke č. 2 nemocnica v Komárne.
  • Skupina dvoch dodávateľov: RIZZANI DE ECCHER S.P.A (Taliansko) – stavebná spoločnosť, ktorá realizuje priemyselné stavby, obytné domy, hotely aj nemocnice. Postavila nemocnice v Udine (na snímke č. 3), Brescii, v Benátkach, Bolzane aj v Alžírsku. POLICLINICO SAN DONATO S.P.A (Taliansko) – prevádzkuje 18 nemocníc.
  • Ribera Salud Infraestructuras, S.L.U. (Španielsko) – je popredným poskytovateľom integrovanej zdravotnej starostlivosti v Španielsku. So španielskou vládou vyvinula špecifický PPP model v oblasti zdravotníctva. Na snímke č. 4 je nemocnica v španielskej Alzire, ktorú prevádzkuje.
  • GPN, s. r. o., (SR) – stojí za Gynekologicko-pôrodníckou nemocnicou Koch v Bratislave (na snímke č. 5), majiteľmi sú Vladimír Cupaník a podnikateľ Ivan Kmotrík.
  • Skupina troch dodávateľov: PESSINA COSTRUZIONI SPA (Taliansko) – ktorá postavila novú halu pre laboratóriá nemocnice Carlo Besta neurologického inštitútu v Miláne, rehabilitačné centrum či nemocnicu v Garbagnate Milanese, DÚHA, a. s., Prešov (SR) – podľa webovej stránky navrhuje projekty, poskytuje geologické aj konštrukčné služby. CREDINVEST INTERNATIONAL SLOVAKIA, s. r. o. (SR) – podľa obchodného registra vykonáva stavebný dozor, vypracováva dokumentácie a projekty jednoduchých a drobných stavieb.
  • Sanigest CEE s. r. o. (SR) – je medzinárodná konzultačná spoločnosť so zameraním na sociálne a zdravotnícke odvetvia. Sídli na Kostarike, Bahamách, Miami (USA), v Kazachstane a v Bratislave. Na Slovensku podľa webovej stránky sa zaoberá najmä poradenskými službami v oblasti podnikania a riadenia.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#PPP #Univerzitná nemocnica #nová nemocnica #Nemocnica sv. Michala
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku