Zriaďovatelia MŠ chcú rozširovať kapacity za 35 miliónov eur

Zriaďovatelia materských škôl žiadajú od ministerstva školstva po výzve na rozširovanie kapacít škôlok vyše 35 miliónov eur. Nie všetky žiadosti zriaďovateľov spĺňajú podmienky výzvy, ministerstvo takéto žiadosti z hodnotenia vyradí.

15.04.2015 13:41
škôlka, deti, kolektív, vyučovanie Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Vyplýva to z predbežnej informácie o žiadostiach o poskytnutie dotácie na rozšírenie kapacít materských škôl, ktorú v utorok vláda zobrala na vedomie.

Zriaďovatelia žiadajú 35 761 958 eur, v tejto sume sú zahrnuté aj neoprávnené žiadosti

Na výzvu na rozšírenie kapacít materských škôl formou prístavby, výstavby a rekonštrukcie priestorov, či na vybudovanie zariadení školského stravovania pri týchto materských školách v roku 2015, reagovali zriaďovatelia 426 žiadosťami. Zriaďovatelia pritom od ministerstva školstva spolu žiadajú 35 761 958 eur. V tejto sume sú zatiaľ zahrnuté aj požadované prostriedky na neoprávnené žiadosti. To znamená, že túto sumu znížia o neoprávnené požiadavky.

V mnohých žiadostiach podľa doterajších zistení nie je uvedený počet tried ani počet detí, o ktoré žiadateľ predpokladá rozšírenie kapacít. V niektorých prípadoch z textu žiadosti vyplýva, že žiadateľovi vôbec nejde o rozšírenie kapacít materskej školy, ale o zlepšenie technického stavu existujúcich priestorov, čiže o premiestnenie existujúcich tried do iných priestorov bez rozšírenia súčasných kapacít, či o modernizáciu materiálno-technického vybavenia existujúcich tried.

Žiadatelia tiež podľa materiálu ministerstva školstva v niektorých prípadoch požadujú rozšírenie kapacít len o minimálny počet detí, a to často v súvislosti s vyšším počtom prijatých detí ako je kapacita stanovená príslušným Regionálnym úradom verejného zdravotníctva. Ďalšími chybami sú neuvedená výška spoluúčasti, neuvedená celková suma či prípady, keď sú požadované sumy výrazne nadhodnotené.

Najviac zriaďovateľov chce rozširovať kapacity rekonštrukciou priestorov

Najväčší záujem rozširovať kapacity materských škôl bol v Žilinskom a Prešovskom kraji. Zriaďovatelia z týchto krajov poslali 65 žiadostí. Nasledoval Košický kraj s 58 žiadosťami a Banskobystrický kraj s 56 žiadosťami. Najmenší záujem o rozširovanie priestorov materských škôl bol v Trnavskom kraji, z ktorého prišlo na ministerstvo 39 žiadostí. Z Bratislavského kraja prišiel napriek nedostatočným kapacitám materských škôl druhý najnižší počet, a to 44 žiadostí.

Najviac zriaďovateľov chce rozširovať kapacity rekonštrukciou priestorov. Tento spôsob navrhuje 263 žiadateľov. Takmer 100 žiadateľov chce riešiť kapacity nadstavbou materskej školy. Ostatní navrhujú prístavbu materskej školy formou modulov a 30 zriaďovateľov navrhuje výstavbu nových materských škôl formou modulov.

"Deti sa budú môcť spolu so svojimi rodičmi a učiteľmi tešiť z nových priestorov už v septembri tohto roka. Ak pôjde o náročnejšiu stavebnú úpravu, akou je nadstavba či výstavba novej modulovej školy, termín sa o niečo predĺži,“ povedal začiatkom marca minister školstva, vedy, výskumu a športu Juraj Draxler s tým, že kolaudáciu nových priestorov musia uskutočniť najneskôr v decembri budúceho roka.

Na veľký ohlas zriaďovateľov zareagoval aj predseda vlády Robert Fico, ktorý 3. marca počas kontrolného dňa na ministerstve školstva avizoval možnosť poskytnúť ďalšie peniaze určené na tento účel. „Pokiaľ by stanovená suma 10 miliónov nepostačovala, tak budeme hľadať, možno aj v rámci druhého sociálneho balíka ďalšie finančné prostriedky, aby všetky požiadavky boli aj vypočuté,“ uviedol Fico.

Vláda sa zaviazala zvýšiť zaškolenosť v škôlkach na 95 percent do roku 2020

Vláda sa zaviazala zvýšiť zaškolenosť detí vo veku štyri až šesť rokov v škôlkach na 95 percent do roku 2020. To predstavuje 119 000 detí, kým dnes ich je v škôlkach umiestnených 92 000. Počet zamietnutých žiadostí o prijatie detí do materských škôl sa zvýšil z 1 679 v roku 2004 na 9 682 v roku 2013.

Takmer polovica takýchto žiadostí je v Bratislavskom kraji, v ostatných krajoch sa pohybuje od päť percent v Banskobystrickom kraji po 10 percent v Žilinskom kraji. Najhoršia situácia je v okresoch Bratislava II, Bratislava V, Senec, Bratislava III, Bratislava IV, Žilina a Trnava. Celá suma 10 miliónov eur je len prvým krokom, štát chce v ďalšom období kombinovať zdroje štátneho rozpočtu a európske fondy a preinvestovať v tejto oblasti do roku 2023 viac ako 100 miliónov eur.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #dotácie #škôlky #Slovensko #rozširovanie kapacít