Generálny riaditeľ Váhostavu vypovedal na polícii

Generálny riaditeľ stavebnej spoločnosti Váhostav - SK, a.s. (Váhostav) Marián Moravčík v pondelok ráno vypovedal na polícii. Potvrdil to hovorca spoločnosti Tomáš Halán.

18.05.2015 10:47, aktualizované: 15:13
váhostav, moravcik, Foto: ,
Riaditeľ Váhostavu Marián Moravčík.
debata (35)

Vypočúvanie bývalých a súčasných predstaviteľov Váhostavu súvisí s trestným stíhaním pre poškodzovanie veriteľa v rámci reštrukturalizácie firmy Juraja Širokého.

„Tak ako vždy doteraz, Váhostav a všetci jeho zamestnanci riadne spolupracujú s políciou a poskytujú všetky informácie, ktoré si polícia vyžiada,“ informoval Halán. „Vzhľadom na neukončené vyšetrovanie všetky ostatné informácie môže poskytnúť Policajný zbor SR,“ dodal.

Na polícii už skôr vypovedali bývalý generálny riaditeľ Váhostavu Ján Kato, predseda predstavenstva Juraj Široký mladší i podpredseda predstavenstva Juraj Široký starší.

Na policajnom prezídiu bola dnes ráno aj reštrukturalizačná správkyňa Váhostavu Petra Gabrišová. Nevypovedala však, podľa zdroja z polície je výsluch dohodnutý na iný termín. „Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry k vykonávaným procesným úkonom v prebiehajúcom konaní bližšie informácie nebude poskytovať,“ uviedol hovorca Prezídia PZ Michal Slivka.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) začala koncom marca trestné stíhanie pre poškodzovanie veriteľa pri reštrukturalizácii Váhostavu. Polícia v apríli zaistila ekonomickú, účtovnú a zmluvnú dokumentáciu firmy od roku 2010 do minulého roka z jej priestorov v Bratislave aj v Žiline.

Moravčík nedávno povedal, že Juraj Široký starší vysvetlí financovanie Váhostavu. Zatiaľ tak neurobil. Váhostavu poskytli peniaze viaceré schránkové firmy s neznámymi vlastníkmi a vznikli tak pochybnosti, či ako veritelia nie sú prepojené s predstaviteľmi spoločnosti.

Moravčík do roku 2011 zastupoval firmu Lomark, s. r. o., ktorá sa dostala do veriteľského výboru Váhostavu a jej vlastníkom je firma Oldbury Consultants Limited so sídlom v Londýne.

Sudkyňa Okresného súdu Bratislava I Katarína Bartalská rozhodne o potvrdení alebo zamietnutí návrhu reštrukturali­začného plánu Váhostavu, ktorý veritelia, vrátane nezabezpečených, schválili na schôdzi 30. apríla. Sudkyňa by mala rozhodnúť do 22. mája.

Ak sa podozrenia na zákonom zakázané majetkové alebo personálne prepojenie predstaviteľov a veriteľov Váhostavu potvrdia, súd plán ozdravenia nepotvrdí. V takom prípade sa Váhostav ešte bude môcť odvolať, alebo pôjde do konkurzu.

35 debata chyba
Viac na túto tému: #polícia #vypočúvanie #kauza Váhostav #Petra Gabrišová #Milan Moravčík
Flowers