Štáty V4 a Francúzsko odmietajú utečenecké kvóty

19.06.2015 16:02

Premiéri krajín Visegrádskej štvorky (V4) alebo ich zástupcovia spolu s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom pri rokovaní v Bratislave odmietli prerozdeľovanie utečencov v rámci Európskej únie na základe kvót.

Na snímke zľava maďarský premiér Viktor Orbán,...
Na snímke zľava maďarský premiér Viktor Orbán, francúzsky prezident François Hollande, slovenský premiér Robert Fico, český premiér Bohuslav Sobotka a poľská premiérka Ewa Kopacz na summite premiérov V4 a prezidenta Francúzska na Bratislavskom hrade. Autor: SITA, Martin Medňanský

Slovensko, Česko, Poľsko a Maďarsko sú podľa slovenského premiéra Roberta Fica ale pripravené pomôcť riešiť migračnú krízu na základe dobrovoľnosti.

„Sme pripravení hovoriť o tom, ako pomôcť ľuďom, ktorí túto pomoc potrebujú. Dobrovoľný prístup môže byť efektívnejší a užitočnejší než stanovenie kvót,“ povedal novinárom Fico, podľa ktorého je potrebné zaoberať sa problémom migrácie v regiónoch, odkiaľ utečenci prichádzajú do EÚ.

Český premiér Bohuslav Sobotka už pred schôdzkou novinárom povedal, že riešením súčasného náporu migrantov v Európskej únii je dohoda s africkými štátmi o návrate utečencov, ak nezískajú azyl.

Proti povinným kvótam ohľadom utečencov sa postavil tiež Hollande. „Správny postup je, aby sme mali globálnu politiku a solidaritu krajín na základe dobrovoľnosti. Európa musí v prvom rade riešiť samotné dôvody, ktoré viedli k migrácii. Ekonomická migrácia by nemala byť zahrnutá do mechanizmu žiadostí o azyl,“ povedal francúzsky prezident.

Maďarský premiér Viktor Orbán uviedol, že EÚ sa potýka s náporom najmä tých migrantov, ktorí dúfajú v zlepšenie svojej životnej úrovne. „Musíme rozlišovať medzi azylantmi a hospodárskymi migrantmi. Európa stojí pred problémom ekonomických migrantov. Povinné kvóty nie sú v súlade s európskymi hodnotami,“ povedal Orbán, ktorého krajina čelí náporu niekoľkých desiatok tisíc migrantov. Premiér dodal, že nelegálnym prekročením hranice dochádza k páchaniu trestného činu a že „Maďarsko nepripustí, aby niekto páchal trestný čin“. Budapešť sa podľa neho na svojich európskych partnerov so žiadosťou o pomoc so zvládnutím náporu migrantov neobrátila.

#utečenci #kvóty pre cudzincov #krajiny V4
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla farebné tulipány a narcisy Jar

Perla farebné tulipány a narcisy Jar

42,99
Elite červené ruže dve srdiečka

Elite červené ruže dve srdiečka

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk