Fico: Grécko by malo zostať v eurozóne, nie však za každú cenu

Grécko by malo zostať v eurozóne, ale nie za každú cenu. Vyhlásil to predseda vlády Robert Fico na bezpečnostnej konferencii GLOBSEC 2015. Tam sa stretol so zástupcami krajín Visegrádskej štvorky (V4)

19.06.2015 18:55
Robert Fico, GLOBSEC Foto: ,
Český premiér Bohuslav Sobotka (vľavo) a premiér Robert Fico počas vystúpenia premiérov Vyšehradskej štvorky na bezpečnostnej konferencii Globsec 2015.
debata (17)

„Sme ochotní podať pomocnú ruku, ale domácu úlohu si musí Grécko urobiť samo,“ povedal.

Tvrdí, že grécky premiér Alexis Tsipras nemôže tvrdiť niečo v Bruseli a robiť doma niečo iné. Ako Fico skonštatoval, ak si Grécko nebude plniť povinnosti, po diskusii so slovenskou verejnosťou je ochotný znášať dôsledky odchodu Grécka z eurozóny.

Robert Fico, maďarský premiér Viktor Orbán, český premiér Bohuslav Sobotka, poľský minister obrany Tomasz Siemoniak a generálny riaditeľ OECD Ángel Gurriá sa venovali aj energetickej bezpečnosti a dodávkam plynu do strednej Európy z Turecka tzv. južným prúdom. Na dodávky plynu sa išiel Fico začiatkom júla pýtať aj do Moskvy. „V Rusku na túto tému neexistuje jednotný názor. Niektorí členovia vlády hovoria, že v roku 2020 prestane byť Ukrajina tranzitnou krajinou, najvyšší predstavitelia hovoria, že ešte nepadlo rozhodnutie,“ vysvetlil Fico.

Ako uviedol Siemoniak, energetická bezpečnosť má čoraz bližšie k obrane. „Nedá sa oddeliť vnútorná bezpečnosť od energetickej. Treba hľadať riešenia, aby nás nikto energeticky nevydieral,“ povedal poľský minister obrany. To, že rozdelenie dodávok plynu je pre krajiny V4 dôležité, skonštatoval aj Sobotka. Podľa jeho slov sú Slovensko a Maďarsko v najcitlivejšej situácii.

Sobotka sa vyjadril aj k tzv. Slavkovskému formátu. Ide o spoluprácu Českej republiky, Slovenska a Rakúska. „V žiadnom prípade to nie je konkurencia V4,“ povedal český premiér. Ako dodal, zoskupenie V4 by malo byť významnou skupinou v rámci Európskej únie. Slavkovská trojka by podľa neho mohla byť akýmsi projektom cezhraničnej spolupráce. „Rakúsko je naším susedom, chceme s ním hovoriť o rôznych témach,“ uzavrel tému ohrozenie V4 Sobotka.

Podľa Orbána musia mať členské krajiny EÚ v otázkach migrácie, konkurencieschop­nosti a ďalších naliehavých tém silné vodcovské osobnosti, ktoré budú tieto výzvy pripravené riešiť. Na margo migrácie povedal, že treba chrániť hranice. Stotožnil sa s ním aj Fico. „Musíme chrániť schengenskú hranicu,“ povedal slovenský premiér. Ako uviedol, V4 prijala spoločné stanovisko, že Európska komisia nemôže prijímať také predpisy, ktoré nerešpektujú rozhodnutia národných lídrov. „Odmietame politiku kvót. Je to spoločné stanovisko krajín V4, s tým pôjdeme aj na zasadnutie Rady,“ uzavrel Fico.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #Robert Fico #eurozóna #GLOBSEC