Kiska: Musíme prekonať našu slabosť. Éra partnerstva s Ruskom sa skončila

Skončila sa éra optimizmu, že nebudeme vidieť zmenu hraníc v 21. storočí. Anexia Krymu a vojna na Ukrajine dokázali, že sme sa mýlili. Povedal to prezident Andrej Kiska vo svojom príhovore na bezpečnostnej konferencii GLOBSEC 2015 v Bratislave.

20.06.2015 10:38
Andrej Kiska Foto: ,
Prezident Andrej Kiska počas príhovoru na bezpečnostnej konferencii GLOBSEC 2015.
debata (1039)

Kiska hovoril nielen o ukrajinskej kríze, o vzťahoch západu a Ruska, ale aj o probléme migrácie a dôležitosti obrany a bezpečnosti.

„Pred rokom niektorí verili, že kríza na Ukrajine je len epizódou a táto epizóda nejako sa pominie. Nepominula, je komplikovanejšia,“ povedala slovenská hlava štátu. Kiska zároveň uviedol, že treba využiť každú diplomatickú možnosť, ako túto krízu vyriešiť. Zdôraznil, že éra strategického partnerstva s Putinovým Ruskom sa skončila, keďže jeden z partnerov porušuje medzinárodné právo. „Musíme prekonať našu slabosť, nekonzistnosť a nerozhodnosť. Je dôležité mať spoločné stanovisko, pokiaľ ide o sankcie,“ povedal Kiska.

Kiska: Ruská propaganda chce rozbiť jednotu Európy

Kiska hovoril aj o nebezpečenstve propagandy a dezinformácií, ktoré sa šíria o konflikte na Ukrajine a o Severoatlantickej aliancii. Podľa jeho slov cieľom tejto dezinformačnej kampane je rozbiť jednotu v Európe. „Potrebujeme priamo a otvorene hovoriť s generáciou mladých ľudí, potrebujeme s nimi diskutovať o našej histórii a hodnotách, potrebujeme ich naučiť kritickému mysleniu,“ skonštatovala hlava štátu.

Kiska si myslí, že aby boli Ukrajinci vo svojom boli za slobodu a prosperitu úspešní, potrebujú európsku víziu.

„Na Slovensku vieme, aká je táto vízia dôležitá. Aké frustrujúce bolo vidieť našich susedov, ako sú na ceste do únie. Vieme, aké náročné bolo nasadnúť na vlak smerujúci do Európy, robiť bolestivé reformy, ale zároveň dať ľuďom nádej,“ povedal Kiska.

Prezident varoval aj pred vlnou narastajúceho extrémizmu, nacionalizmu a vzrastajúcou nedôveru v štátne inštitúcie a vlády v Európe.

Vo svojom príhovore sa Kiska venoval aj téme migrácie. Zdôraznil, že hoci Slovensko nie je cieľovou krajinou utečencov, v diskusii padajú až prisilné slová. „Mali by sme na chvíľu stíchnuť a uvedomiť si, že hovoríme o ľudských bytostiach,“ uviedol prezident.

Dôležité podľa neho je nájsť rovnováhu ako pomôcť tým, čo utekajú, aby si zachránili život a ako ochrániť hranice a zabezpečiť bezpečnosť.

K otázke utečencom: Je to súboj srdca a mysle

„Ako ostať verný princípom humanizmu, na ktorých je Európska únia postavená, ale aj ako sa s tým vysporiadať kultúrne, sociálne aj ekonomicky,“ dodal Kiska. Ako prezident zdôraznil, je dôležité pracovať s verejnou mienkou, pretože ak občanom vlády a elity nevysvetlia, prečo musíme pomôcť ľuďom v núdzi, extrémizmus a nenávisť v Európe bude narastať. „Je to súboj srdca a mysle,“ povedal Kiska o probléme masovej migrácie, ktorej Európa čelí.

Kiska je presvedčený, že Európa môže týmto hrozbám odolať a môže uspieť. Sloboda a prosperita sú podľa neho odpoveďami a dôležitými hodnotami, ktoré EÚ musí zachovať. „Stane sa len v tom prípade, ak nebudeme akceptovať hru znižovania našich nárokov a hodnôt,“ uzavrel Kiska svoj prejav na GLOBSEC-u.

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Kiska #Ukrajina #Krym #GLOSEC
Flowers