Vláda na výjazdovom rokovaní v Ružomberku rozdelila 2,2 milióna eur

K zlepšeniu sociálno-ekonomickej situácie na Liptove má prispieť 2,2 milióna eur, ktoré na stredajšom výjazdovom rokovaní v Ružomberku schválila vláda SR na dotácie pre tamojšie samosprávy. Ako na tlačovej besede po rokovaní informoval premiér Robert Fico, najväčšia časť z tejto sumy, takmer 530-tisíc eur, pôjde na rekonštrukcie miestnych komunikácií.

24.06.2015 14:41
vláda, výjazdové rokovanie, ružomberok Foto: ,
Vláda rozdelila Žilinskému samosprávnemu kraju viac ako dva milióny eur na konkrétne projekty.
debata (13)

Projekty v oblasti kultúry vláda podporila sumou 412-tisíc eur, v zdravotníctve sumou 300-tisíc a školstve sumou 270-tisíc eur. Na rekonštrukcie obecných úradov, požiarnych zbrojníc či domov smútku vyčlenila okolo 250-tisíc, na športovú infraštruktúru 220-tisíc a protipovodňové opatrenia 130-tisíc eur.

Najväčšie dotácie z 2,2-miliónového balíka vláda schválila mestu Ružomberok, a to spolu 980-tisíc eur. Z toho 300-tisíc na výstavbu budovy informačného centra vo Vlkolínci a 222-tisíc na opravu miestnych komunikácií.

Mesto Liptovský Mikuláš dostane 115-tisíc eur na protipovodňové opatrenia, mesto Liptovský Hrádok 100-tisíc eur na rekonštrukciu športovej haly, Žilinský samosprávny kraj 300-tisíc eur na rekonštrukciu očného pavilónu a nákup prístrojov pre nemocnicu v Liptovskom Mikuláši a 20-tisíc eur na nákup zariadenia pre CNC pracovisko v Strednej odbornej škole polytechnickej v Ružomberku.

Zvyšnú sumu vláda rozdelila medzi 47 liptovských obcí, Ružomberský katolícky kruh a Hokejové talenty MHK23, pričom najnižšie dotácie sú po dvetisíc eur a najvyššia 54-tisíc eur (na rekonštrukciu miestnych komunikácií v Liptovských Sliačoch).

Témou rokovania bola aj príprava dobudovania rýchlostnej cesty R1 z Banskej Bystrice do Ružomberka. Podľa premiéra Fica má byť tento úsek medzi prioritami, ktoré sa budú financovať po dostavbe diaľnice D1. Ministrovi dopravy vláda v tejto súvislosti uložila rozbehnúť verejné obstarávanie na zámer obchvatu Ružomberka ako súčasti R1 a tiež zabezpečiť pokračovanie prípravy úseku R1 Banská Bystrica – Slovenská Ľupča podľa výsledkov štúdie realizovateľnosti.

Predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár pripomenul, že R1 sa nemá stavať na úkor rýchlostnej cesty R3 cez Turiec, ale že Žilinský samosprávny kraj podporuje výstavbu oboch ako potrebných pre rozvoj regiónu. Podľa primátora Ružomberka Igora Čombora je vybudovanie R1 medzi Ružomberkom a Banskou Bystricou, ako súčasti stáročiami preverenej dopravnej tepny medzi Krakovom a Budapešťou, životne dôležitý cieľ pre celé stredné Slovensko.

Vláda tiež uložila ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny zlepšiť postavenie nezamestnaných mladých ľudí na trhu práce v Žilinskom samosprávnom kraji cez projekt Praxou k zamestnaniu a vyčleniť naň pre Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Liptovský Mikuláš takmer 730-tisíc eur a pre Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Ružomberok vyše 612-tisíc eur.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #vláda #Ružomberok #výjazdové rokovanie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy