Kauzu Glance House uzavreli, Kočner a Trnka sú už len v úlohe svedkov

30.06.2015 10:15
Dobroslav Trnka
Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka Autor: ,

Polícia po 950 dňoch uzavrela vyšetrovanie kauzy Glance House, v ktorej bývalý šéf prokuratúry Dobroslav Trnka umožnil prevod zablokovanej novostavby na firmy blízke jeho priateľovi Mariánovi Kočnerovi.

Či niekto z hlavných aktérov prípadu pôjde napokon pred súd, rozhodne prokuratúra. Trnka a Kočner však už v kauze figurujú iba v pozícii svedkov, informuje denník Sme.

Koniec vyšetrovania potvrdila Krajská prokuratúra v Trnave, ktorá nad prípadom vykonáva dozor. „Skončilo sa prípravné konanie, pričom nie je ešte v trestnom konaní meritórne rozhodnuté,“ povedal hovorca trnavskej prokuratúry Mojmír Huna. Bližšie informácie v tomto štádiu odmietol poskytnúť. 

Jediným obvineným v prípade je bývalý šéf katastra v Senci Igor S., ktorý v roku 2012 prevod nehnuteľnosti schválil. Konal pritom na základe Trnkovho listu, v ktorom ešte ako námestník generálneho prokurátora vydal súhlas na prevod domu v Bernolákove, hoci ho blokovala špeciálna prokuratúra, ktorá vyšetrovala podozrenia z podvodov medzi bývalými spoločníkmi developerskej fir­my.

Špeciálna prokurátorka sa o Trnkových krokoch dozvedela až dodatočne, keď už bola bytovka prepísaná. Na prípad upozornil denník Sme v novembri 2012. Hneď potom sa začalo vyšetrovanie. Trnku polícia obviniť odmietla. Ešte v septembri  2013 jeho prípad postúpila na disciplinárne konanie Generálnej prokuratúre. V apríli tohto roku ho disciplinárna komisia opätovne pre závažné porušenie povinností prokurátora zbavila funkcie prokurátora. Trnka sa však odvolal a prípad prevzal Krajský súd v Bratislave. Trnkovu žalobu súdu podľa hovorcu Pavla Adamčiaka doručili 11. júna. Ak verdikt disciplinárnej komisie potvrdí, Trnka vo funkcii skončí. Ak rozhodnutie zruší, vyviazne bez trestu, lebo lehota na ukončenie disciplinárneho konania už uplynula.

Polícia podľa zistení Sme už skončila aj vyšetrovanie údajných podvodov v developerskej firme Glance House, pre ktoré čelia obvineniu podnikatelia Róbert a Adriana Č. Špeciálna prokuratúra to však ešte nechcela oficiálne potvrdiť. „Vo veci sa koná,“ odpovedala hovorkyňa  Jana Tökölyová. Údajný podvod, ktorý doteraz nie je dokázaný, bol v máji 2012 pre Trnku zámienkou, aby umožnil prevod budovy na firmu Kočnerovej známej Jany Š., ktorá je bývalou spoločníčkou podnikateľov Róberta a Adriany Č. Janu Š. polícia na začiatku obvinila tiež, prokuratúra však obratom obvinenie zrušila.

#Marian Kočner #Dobroslav Trnka #kauza Glance House
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku