Verdikt súdu o homosexuálnych partnerstvách Slovensko zatiaľ nezaväzuje

22.07.2015 15:22

Rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), podľa ktorého Taliansko odmietaním partnerstva osôb rovnakého pohlavia porušuje právo na rešpektovanie rodinného a súkromného života, Slovensko zatiaľ nezaväzuje.

Ako informovala hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová, podľa zástupkyne SR pred ESĽP Marice Pirošíkovej je rozsudok súdu záväzný medzi stranami sporu.

„Výklad Dohovoru, ktorý európsky súd v rozsudku voči niektorému zo štátov urobí, je záväzný pre podobné situácie v iných štátoch po tom, ako tento rozsudok nadobudne právoplatnosť. V tomto prípade ide o rozsudok sedemčlennej komory európskeho súdu, ktorý zatiaľ nie je právoplatný,“ uviedla Pirošíková. Podľa nej nie je vylúčené, že talianska vláda požiada o predloženie prípadu na opätovné preskúmanie 17-člennej veľkej komore európskeho súdu.

Zástupkyňa SR pred ESĽP tiež upozorňuje na to, že európsky súd v tomto rozsudku pri konštatovaní porušenia článku 8 Dohovoru poukázal na široký priestor štátov pre voľnú úvahu v tejto oblasti, pričom významnú mieru zohrali rozhodnutia najvyšších súdnych orgánov Talianska, podľa ktorých by mala byť osobám rovnakého pohlavia poskytnutá určitá forma právnej ochrany.

„Vzal do úvahy aj prieskumy verejnej mienky v tejto oblasti, preto nie je možné jednoznačne tvrdiť, že situácia v SR je totožná so situáciou, ktorú ESĽP posudzoval v talianskom prípade,“ dodala Pirošíková.

Taliansko porušuje odmietavým postojom k partnerstvám osôb rovnakého pohlavia právo na rešpektovanie súkromného a rodinného života, skonštatoval Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Súčasne vyzval Taliansko, aby partnerstvá osôb rovnakého pohlavia právne uznalo. Súd rozhodoval na základe žaloby troch homosexuálnych dvojíc, ktorým musí taliansky štát podľa verdiktu ESĽP uhradiť po 5 000 eur odškodného a súdne trovy. Sudcovia v rozhodnutí konštatovali, že aktuálna právna úprava v Taliansku poskytuje homosexuálom malú ochranu a nie je spoľahlivá. Aj v niekoľkých obciach, kde existuje možnosť registrovaného partnerstva, má podľa súdu čisto symbolický charakter.

Taliansko je spolu so Slovenskom jednou z mála členských krajín Európskej únie, v ktorej partnerstvá osôb rovnakého pohlavia nie sú právne akceptované. Súčasná vláda premiéra Mattea Renziho homosexuálne manželstvá nepodporí, avšak do konca tohto roka by chcela presadiť registrované partnerstvá. Všetky podobné pokusy však doteraz stroskotali na odpore opozície ako aj katolíckej cirkvi, ktorá má v krajine tradične silný vplyv.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Taliansko #homosexuáli #ESĽP #homosexuálne manželstvá
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku