Pre extrémne teploty skolabovalo na Slovensku 146 ľudí

Pre extrémne vysoké teploty na území Slovenska skolabovalo za posledných 24 hodín 146 ľudí. Ako ďalej povedal Boris Chmel z Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby, najviac ľudí skolabovalo v Banskobystrickom kraji a vysoké teploty najlepšie zvládli obyvatelia Nitrianskeho kraja.

22.07.2015 19:06
debata

Horúce počasie bude pokračovať aj vo štvrtok. Výstraha 2. stupňa platí pre Bratislavský, Trnavský a časti Nitrianskeho, Trenčianskeho, Banskobystrického a Košického kraja. Teploty v popoludňajších hodinách opäť dosiahnu 35 až 37 stupňov Celzia. Pre celý zvyšok krajiny vydali meteorológovia výstrahu 1. stupňa.

Pri horúčavách sú najrizikovejšími skupinami deti a seniori, ľudia trpiaci srdcovo-cievnymi ochoreniami či fyzicky pracujúci ľudia vystavení celodennému slnečnému žiareniu. Preto je veľmi dôležité dodržiavať správne zásady pobytu na slnku. Opatrný treba byť aj pri prechode z chladnejšieho, napr. klimatizovaného prostredia do tepla. Telo môže dostať tzv. teplotný šok.

Dôležité je piť pravidelne v dostatočnom množstve, nie naraz väčšie množstvo chladených nápojov. Najlepšie je mať vodu vždy pri sebe a piť priebežne počas celého dňa. Vyhýbať sa treba alkoholu. Príznaky prehriatia organizmu sú bledá pokožka, potenie, bolesť hlavy, únava, slabosť, nutkanie na vracanie či samotné vracanie.

Človeka je najlepšie v takomto prípade, pokiaľ je pri vedomí, premiestniť do chladnejšieho a tienistého prostredia, vhodne ho uložiť, sledovať jeho základné životné funkcie a komunikovať s ním. Veľmi dôležité je u postihnutého nahradiť stratu tekutín spôsobenú prehriatím, ochladiť telo vlažnou sprchou alebo studenými obkladmi. Postihnutému nikdy nepodávame alkoholické nápoje alebo kávu.

Kolapsový stav človeka v bezvedomí vyžaduje okamžité privolanie záchrannej zdravotnej služby na tiesňovej linke 155 a dodržanie pokynov operátora zdravotnej služby. Operátor pri komunikácii s volajúcim rozhodne o postupe a bezodkladne vydá pokyn na zásah skupine ambulancie záchrannej zdravotnej služby.

debata chyba
Viac na túto tému: #horúčavy #kolapsy #vysoké teploty