Kiska o MH17: Rusko sa vyhýba spravodlivosti

Slovenský prezident Andrej Kiska si myslí, že Rusko sa vyhýba spravodlivosti. Reagoval tak cez svoj facebookový profil na to, že na pôde OSN v stredu Rusko vetovalo návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o vytvorení medzinárodného trestného tribunálu pre vojnové zločiny, ktorý by stíhal osoby zodpovedné za vlaňajšie zostrelenie lietadla malajzijských aerolínií nad Ukrajinou.

30.07.2015 14:30
debata (1155)

„Krajina, ktorá chce hovoriť o pravde a ktorá by chcela ovplyvňovať osudy iných krajín, sa bojí vyšetrovania a klame. Vyhýba sa hľadaniu spravodlivosti pred celým svetom,“ vyhlásil prezident Kiska.

Podľa Kisku by sme si všetci želali, aby bol z Ruska náš skutočný priateľ a partner. V boji proti terorizmu, v hospodárskej spolupráci, ale aj vo vede, v kultúre, v športe. Vladimír Putin, žiaľ, zo svojej krajiny spravil niečo, nad čím každý slobodne mysliaci človek len neveriacky krúti hlavou, dodáva prezident a priznáva, že má rád ruskú kultúru a váži si ruských ľudí. Preto dúfa, že ruský intelekt čím skôr prekoná túto ideologickú mašinériu a z Ruska sa stane partner, ktorému budeme môcť veriť.

Záväzná rezolúcia by vytvorila súd, ktorý by stíhal zodpovedných za zničenie lietadla, pričom by vyžadoval účasť všetkých príslušných krajín na tomto procese. Návrh predložilo päť krajín zúčastňujúcich sa na spoločnom vyšetrovaní prípadu – Austrália, Belgicko, Holandsko, Malajzia a Ukrajina – ktoré boli incidentom najviac postihnuté.

Za návrh rezolúcie hlasovalo 11 krajín v 15-člennej BR OSN, tri štáty – Angola, Čína a Venezuela – sa zdržali hlasovania. Rusko dokument ako jediné podľa očakávaní odmietlo. Vetovanie rezolúcie OSN zdôvodnil ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin tým, že predmetná záležitosť nespadá pod mandát Bezpečnostnej rady OSN.

Boeing-777, ktorý letel na linke Amsterdam-Kuala Lumpur, sa zrútil minulý rok v júli v konfliktom zmietanej Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, pričom zahynulo všetkých 298 ľudí na palube. Podľa Ukrajiny i Západu lietadlo zostrelili proruskí povstalci raketovým systémom Buk, ktorý im do výzbroje poskytlo Rusko. Moskva však akýkoľvek podiel na tragédii odmieta.

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #prezident #Rusko #OSN #Andrej Kiska #MH17 #tribunál