Slovak Shield 2015 bude najkomplexnejším vojenským cvičením

Na slovenských cestách to bude v počas septembra občas vyzerať ako vo vojnových zónach. Vo vojenskom výcvikovom priestore Lešť sa od 21. do 25. septembra uskutoční medzinárodné vojenské cvičenie Slovak Shield/Slovenský štít 2015.

20.08.2015 08:59
debata (94)

Zúčastnia sa na ňom vojaci SR, Maďarska, Poľska, Česka, USA a ako pozorovatelia napríklad vojaci z Nemecka či Turecka. Priamo na Lešti bude cvičiť približne 1 700 vojakov, celkovo sa cvičenia v rámci Slovenska zúčastní do 4 000 osôb a okolo 600 kusov techniky. “Pôjde o doteraz najkomplexnejšie cvičenie v histórii Slovenska," uviedol náčelník generálneho štábu Milan Maxi.

Hlavným zámerom je precvičiť Ozbrojené sily SR na vzniknuté vojenské ohrozenie s podporou členských krajín NATO.

Na cvičenie bude nevyhnutné dopraviť aj potrebnú techniku a tá sa bude prepravovať aj po cestách. S presunom techniky na cvičenie sa počíta v termíne od 10. do 20. septembra. Rovnako po skončení cvičenia bude potrebný jej odsun. Vojaci veria, že v spolupráci s políciou sa im podarí zabezpečiť plynulý prechod techniky. Súčasťou cvičenia sa stal aj prechod amerických vojakov s technikou na cvičenie do Maďarska, slovenskí vojaci vravia, že si precvičia ako hostiteľská krajina podporu partnerskej krajine Aliancie. Presun amerického konvoja je 1/8 aktivít v rámci Slovak Shield 2015.

Cvičenie vojaci naplánovali na konci minulého roka. Je rozdelené do viacerých etáp. Septembrové cvičenie bude jeho vyvrcholením.

94 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Slovak Shield #Slovenský štít #medzinárodné vojenské cvičenie