Lipšicovi ochádzajú z Novy ľudia, väčšinou do KDH

Z hnutia Nova odchádza sedem okresných predsedov v Banskobystrickom kraji. Spolu s nimi z hnutia Daniela Lipšica odchádza aj viac ako 40 členov. V pondelok to oznámili na tlačovej besede. Ide o členov z okresov Banská Bystrica, Brezno, Poltár, Detva, Žarnovica, Veľký Krtíš, Lučenec. Väčšina z nich smeruje do KDH.

31.08.2015 15:58
Daniel Lipšic, Igor Matovič, Alojz Hlina Foto: ,
Opozičný poslanec Daniel Lipšic (NOVA) s Igorom Matovičom a Alojzom Hlinom.
debata (53)

Odchody začal vo štvrtok predseda hnutia Nova v banskobystrickom kraji Pavol Žitňan. „Predtým, ako som verejne oznámil, že vstupujem do odborného tímu KDH Plus pre oblasť vnútorná bezpečnosť, informoval som o tomto rozhodnutí mojich kolegov. Veľmi ma potešili ich reakcie na môj krok ako aj ich záujem ďalej spolupracovať v mne programovo a hodnotovo blízkom hnutí KDH,“ povedal Žitňan.

Zároveň uistil, že tento prestup nie je výťahom do poslaneckých lavíc. „Ja som neprejavil záujem byť na kandidátke do parlamentných volieb v rámci koalície OĽaNO–Nova a ponuku byť na kandidátke KDH som nedostal. A ak by k takejto ponuke zo strany KDH prišlo, čo by som si veľmi vážil, túto ponuku by som odmietol, lebo si myslím, že by to nebolo voči členskej základni a voličom KDH korektné,“ vyhlásil.

Nesúhlasili s koalíciou s OĽaNO

Podľa dnes už bývalých predsedov myšlienka na vystúpenie z Lipšicovej strany prišla po vytvorení koalície OĽaNO-Nova. Členovia nesúhlasili s krokmi, ktoré novovytvorená koalícia robila a s jej postupmi sa nestotožňovali. Hodnotovo oveľa bližšie sú im kresťanskí demokrati, preto sa rozhodli využiť otvorenosť a ústretovosť KDH. Postupne si budú podávať prihlášky do Kresťanskodemo­kratického hnutia. „Do KDH chceme spolu s kolegami vstúpiť s úmyslom odborne pomôcť pri tvorbe programu a posilnení regionálnej a komunálnej politiky. Tento náš prechod nie je žiadnym výťahom do poslaneckých lavíc, ale prijatím ponuky na každodennú prácu,“ zdôraznil Žitňan.

Šéf kresťanských demokratov Ján Figeľ privítal záujem bývalých funkcionárov a členov hnutia Nova. „Je to dobré pre ľudí aj pre Slovensko. O prijatí nových členov rozhodne miestny kresťanskodemo­kratický klub, okresné centrum a následne Predsedníctvo KDH. Moju podporu majú,“ povedal. Otvorenosť KDH umožňuje podľa neho spájať ľudí na báze spoločných hodnôt a programu. „Preto pre členstvo v KDH sa očakáva rešpektovanie stanov a programu hnutia a dobrá vôľa, aby hnutie rástlo ako politické spoločenstvo,“ uviedol s tým, že víta záujem zdieľať cestu k tvorivému a vyspelému Slovensku.

Tak, ako niektorí členovia z Nova odchádzajú, tak podľa tlačového oddelenia aj prichádzajú. „Koalíciu s OĽaNO schválili orgány Nova jednomyseľne aj s podporou odchádzajúcich funkcionárov. Hnutie Nova má dnes viac ako 1 400 členov a sympatizantov. Tak, ako niektorí odchádzajú, iní sa hlásia o členstvo od oznámenia koalície s OĽaNO,“ uvádza sa v stanovisku strany Nova.

53 debata chyba
Viac na túto tému: #KDH #Nova #Daniel Lipšic
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy