Fico nemá mandát parlamentu na odmietnutie rozhodnutia rady ministrov, tvrdí Figeľ

Premiér Robert Fico a vládny Smer konfliktom s Európskou úniou nadraďujú svoje záujmy nad záujmy Slovenska a krajinu dostávajú do izolácie pri citlivej téme prílevu migrantov do Európy, myslí si predseda KDH Ján Figeľ.

24.09.2015 16:53 , aktualizované: 18:39
Ján Figeľ Foto: ,
Predseda KDH Ján Figeľ povedal, že rozhodnutie rady ministrov EÚ, ktorá kvalifikovanou väčšinou odsúhlasila prerozdelenie 120-tisíc utečencov, KDH neteší, ale rešpektuje ho.
debata (262)

„Robert Fico odmietnutím rešpektovať rozhodnutie rady ministrov koná proti zmluve o Európskej únii a koná proti našim právnym záväzkom,“ povedal novinárom Figeľ. Líder kresťanských demokratov zároveň zdôraznil, že Fico na odmietanie rozhodnutia európskych orgánov nedostal mandát parlamentu ani opozície.

„Sme za ochranu národnoštátnych záujmov Slovenska, ale na báze zodpovedných krokov,“ vyslovil sa Figeľ. Priestor vidí v súčasnej situácii pre prezidenta Andreja Kisku, ktorý by mohol zvolať rokovanie relevantných politických strán k utečeneckej krí­ze.

Rozhodnutie rady ministrov, ktorá kvalifikovanou väčšinou odsúhlasila prerozdelenie 120-tisíc utečencov, KDH neteší, ale rešpektuje ho. „Tragédiou nie je toto rozhodnutie, ale situácia prenasledovaných utečencov,“ vysvetlil Figeľ.

Predseda KDH priblížil závery summitu Európskej ľudovej strany (EPP), ktorý sa konal v stredu. Európska únia potrebuje zvýšiť ochranu vonkajších hraníc, aby zabránila nelegálnym vstupom migrantov na svoje územie. Rozlišovať sa musí medzi utečencami a štandardnými migrantmi. Zvýšený dôraz by sa mal klásť na bezpečnosť, aby sa zabránilo infiltrácii džihádistov. Za Slovensko a KDH Figeľ vyjadril na summite postoj ‚nie‘ kvótam, ale ‚áno‘ účinným riešeniam a zodpovednej solidarite. Dokument EPP kvóty nespomína.

Matovič: Fico ostal sám

Slovensko dnes podľa predsedu OĽaNO Igora Matoviča dopláca na nezodpovedné konanie premiéra Roberta Fica spred ôsmich rokov, keď sa prijímala Lisabonská zmluva. Fico počas svojej prvej vlády súhlasil s navrhovaným textom dokumentu, podľa ktorého dnes rozhodujú orgány Európskej únie, a pre Slovensko nevyrokoval žiadne výnimky, hoci napríklad Dánsko a ďalšie štáty výnimky vyrokovali, vysvetlil na tlačovej besede predseda hnutia NOVA Daniel Lipšic. Ficov súhlas s Lisabonskou zmluvou a dnešné odmietanie rozhodnutia prijatého na jej základe považuje Lipšic za farizejské.

„Sme iba na posmech. Fico zostal sám. Nie ako hrdina, ale ako malý trucovitý chalan, ktorý hovorí nie tomu, čo dávno sám schválil,“ povedal novinárom Matovič. Predseda Smeru podľa jeho slov od začiatku nepostupoval pri riešení migračnej krízy zodpovedne, ale iba cynicky kalkuloval s cieľom vytĺkať politické body pred voľbami. Namiesto zodpovedných riešení chcel Fico podľa Matoviča navodiť situáciu, že to je on, kto je záchrancom Slovenska a garantom ochrany hraníc.

Lipšic vysvetlil, že Slovensko mohlo v únii pre svoje pozície získavať podporu, ak by sa o to usilovalo, čo sa však nekonalo. Slovensko podľa Lipšica neponúklo, že dobrovoľne prijme adekvátny počet utečencov, namiesto toho ako výsmech dalo ponuku na prijatie sto jednotlivcov. Zároveň nepredstavilo ani ďalšie konkrétne návrhy riešenia migračnej krízy a neukázalo ani vôľu prispieť adekvátnymi peniazmi, ktoré by pomohli postihnutým krajinám Blízkeho Východu.

262 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #opozícia #utečenci #kvóty