Aj ľudia na Slovensku podľa neho vnímajú pokračujúcu stagnáciu. „Keď sa dnes pozriete na Slovensko, málokto vám povie, že situácia je lepšia ako pred štyrmi rokmi. Podľa Freša oblasťou, kde vláda najviac zlyhala, bolo predovšetkým zdravotníctvo. Zaostáva tiež napríklad v oblasti ochrany živnostníkov, kde ako príklad uviedol kauzu Váhostav. "Skoro všetci tí, ktorí sa živia svojou prácou a zároveň sa spoliehajú na zákonné prostredie, boli vládou Smeru postihnutí,“ uviedol.
Poslanec Európskeho parlamentu Pál Csáky (SMK) vláde najviac vyčíta spôsob riadenia regionálnej politiky a tiež politiky v oblasti čerpania európskych fondov. „Sedem mesiacov pred voľbami zistili, že na Slovensku existujú zaostávajúce regióny,“ povedal Csáky. Vláda podľa neho zlyháva v čerpaní eurofondov, pričom je v tejto oblasti badateľná korupcia. Podľa poslanca Juraja Drobu (SaS) vláda Smeru zlyhala primárne v troch oblastiach, konkrétne v školstve, zdravotníctve a v justícii. Zároveň zdôraznil, že súčasný vládou deklarovaný ekonomický rast je trvalo neudržateľný, pretože je založený hlavne na pracovných miestach vytváraných štátom alebo zahraničnými investormi, ktorým vláda neraz zabezpečí neférové zvýhodnenia oproti domácim podnikateľom. Opoziční politici sa v relácii zhodli na tom, že tzv. sociálne balíčky, ktoré zavádza vláda Roberta Fica, sú v skutočnosti kupovaním hlasov niektorých skupín voličov. Podľa Drobu ide v tomto prípade o volebnú korupciu. „Socialisti vždy boli dobrí v tom rozdávať cudzie peniaze,“ vyhlásil. Dôležitá je podľa neho pritom predovšetkým podpora tých, čo vytvárajú hodnoty a platia dane, pretože to umožňuje chod štátu.
Politici si podľa vlastných slov vedia predstaviť vytvorenie koaličnej pravicovej vlády z existujúcich strán, pričom sa zhodli napríklad v potrebe zlepšenia podnikateľského prostredia. Podľa Freša sa tiež zhodujú napríklad v potrebe zavedenia rovnej dane. Prípadná koalícia si však podľa neho musí nájsť viac vecí, ktoré ju spájajú. „Keď existuje dobrý spoločný pozitívny cieľ, koalícia sa robí veľmi ľahko, na rozdiel od koalícii proti niečomu,“ uviedol. Politici však v relácii neuviedli, či majú ich strany nejaké konkrétne plány na volebné koalície pre nadchádzajúce parlamentné voľby v roku 2016.