„Som veľmi rád, že moja vláda splnila sľub, ktorý dala v rámci druhého sociálneho balíka a prispeje k razantnému zníženiu cien základných potravín,“ vyhlásil Fico. Okrem zlacnenia potravín to podľa neho bude znamenať aj podporu domácich producentov.
Fakt, že sa neznižuje daň na všetky potraviny, premiér odôvodnil rozpočtovými limitmi, samotný výber konkrétnych potravín zase tým, že chceli podporiť najmä spotrebu výrobkov, ktoré sa produkujú na Slovensku. Nevylúčil ani to, že v budúcnosti sa okruh týchto potravín rozšíri.
Reálny pokles cien má podľa Fica zabezpečiť veľké memorandum, ktoré má pripraviť rezort pôdohospodárstva. V ňom by sa mali aj obchodníci zaviazať, že zníženie dane z pridanej hodnoty sa reálne premietne aj do koncových cien. Ako premiér dodal, v hre je aj myšlienka, že sa budú dočasne na pultoch zobrazovať duálne ceny, teda ceny s 20-percentnou sadzbou a ceny s novou 10-percentnou sadzbou.
Dodržiavanie pravidiel má podľa premiéra zabezpečiť aj kontrola obchodníkov, aj keď sám nevidí dôvod, prečo by mali obchodníci a výrobcovia špekulovať nad navrhovanou zmenou zníženia DPH. Premiér má podľa vlastných slov záujem spolupracovať s obchodníkmi a dohodnúť sa s nimi na duálnom zobrazovaní cien. Ak sa s nimi nedohodne, „v skrátenom legislatívnom konaní budú zavedené duálne ceny“.
O znížení dane z pridanej hodnoty na vybrané potraviny rozhodli vo štvrtok poslanci Národnej rady SR. Za samotný pozmeňujúci návrh poslanca Smeru-SD Ladislava Kamenického k novele zákona o dani z pridanej hodnoty zahlasovalo 99 zo 137 prítomných poslancov, proti boli iba dvaja. Okrem poslancov vládnej strany sa tak dočkal aj podpory opozičných poslancov, najmä z klubu KDH a OĽaNO.
Následne poslanci schválili aj novelu zákona o dani z pridanej hodnoty ako celok. Sadzba dane z pridanej hodnoty na mäso, ryby, mlieko, maslo a chlieb tak od 1. januára budúceho roku klesne zo súčasných 20 % na 10 %. Neúspešné pritom boli ďalšie podobné poslanecké návrhy opozície, ktoré smerovali predovšetkým k zníženiu dane na všetky potraviny.
Konkrétne sa podľa schváleného návrhu znižuje sadzba dane na čerstvé a chladené hovädzie mäso, čerstvé a chladené bravčové mäso, čerstvé a chladené mäso z oviec a kôz, hydinové mäso čerstvé alebo chladené a taktiež čerstvé alebo chladené králičie mäso. Súčasťou zoznamu sú aj živé ryby a čerstvé a chladené sladkovodné ryby. Z rybaciny Smer-SD presadil nižšiu daň aj na rybie filé a ostatné rybie mäso zo sladkovodných rýb. Z mliečnych výrobkov sa do zoznamu vybraných potravín so zníženou sadzbou dostali iba samotné mlieko a maslo. Zoznam dopĺňa obyčajný chlieb.
Opozícii sa vládny zoznam potravín nepozdáva
Vládny Smer-SD sa znížením sadzby dane z pridanej hodnoty na vybrané potraviny pokúša nachytať voličov. Konštatuje to v reakcii na schválenie sadzby dane strana SaS.
Toto opatrenie je podľa strany politickým marketingom, ktoré prirovnáva k hodeniu čokolády medzi vyhladované deti. „Slovensko nie je rozvojová krajina, ktorú trápi sucho či iná pliaga. Ľudská dôstojnosť tu má vyššie nároky, ako len zbierať zo stola omrvinky po hostinách smeráckych oligarchov,“ konštatuje vo vyhlásení poslankyňa Národnej rady SR za SaS Jana Kiššová.
Jej stranícky kolega Eugen Jurzyca hovorí o ekonomickom a sociálnom nezmysle. „My vo svojom programe podporujeme plošné zníženie sadzby dane z pridanej hodnoty na 19 % a návrat k rovnej dani z príjmu, ktorá po odbúraní rôznych daňových a odvodových deformácií je udržateľná na úrovni 15 %. Primitívne volebné návnady Smeru-SD, ktoré urážajú ľudskú dôstojnosť, musí vystriedať seriózna hospodárska politika,“ dodal Jurzyca.
Návrh na zníženie dane z pridanej hodnoty na niektoré potraviny však podporili v parlamente aj niektorí opoziční poslanci, vrátane tých z KDH. Poslanec hnutia Pavol Zajac hovorí, že tak urobili preto, lebo podobné návrhy presadzovali aj sami. S výsledným zoznamom potravín, ktorý napokon prešiel, však celkom spokojní nie sú. Radi by v ňom videli aj ovocie, zeleninu a ďalšie zdravé potraviny. Ako uviedol Zajac po štvrtkovom hlasovaní o návrhu na tlačovej konferencii, rozšírenie zoznamu sa pokúsia presadiť už na najbližšej parlamentnej schôdzi. Minimálne kvôli rozprúdeniu verejnej diskusie, keďže už na tejto schôdzi im takýto návrh neprešiel.
Predstaviteľom strany Skok sa nepozdáva ani samotná diskusia, ktorá k schváleniu návrhu v parlamente viedla. Podľa nich totiž preukázala biedu slovenskej ľavice a pravice. „Namiesto reálnej debaty o tom, že daň z pridanej hodnoty na potraviny je na Slovensku najvyššia spomedzi okolitých krajín, sa parlamentná diskusia zvrhla na vzájomné obviňovanie sa, kto, kedy a o koľko v minulosti zvýšil dane. Namiesto reálneho zníženia dane na všetky potraviny vládny návrh občania ledva pocítia,“ upozornil poslanec zo strany Skok! Martin Chren.