Raši: Marian Faktor obral VšZP o takmer milión

Expert KDH pre zdravotníctvo Marian Faktor obral podľa poslanca za Smer-SD Richarda Rašiho Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) o takmer milión eur v čase, keď bol jej generálnym riaditeľom. Raši to vyhlásil na piatkovej tlačovej besede. Majitelia zdravotníckych zariadení, ktoré profitovali z nevýhodných zmlúv s VšZP, navyše podľa neho neskôr sponzorovali kampaň strany Sieť.

30.10.2015 12:43
Richard Raši Foto: ,
Poslanec za Smer-SD Richard Raši na tlačovej besede.
debata (33)

Zmluvy VšZP s poskytovateľmi magnetickej rezonancie – Pro Magnet, Dr. Magnet, Medicina Nové Zámky a Magnetická rezonancia Poprad – stanovovali cenu bodu o tisícinu eura vyššiu ako zmluvy VšZP so štátnymi zariadeniami. Nepatrný rozdiel však pre vysoko hodnotené body a množstvo vyšetrení spôsobil, že VšZP zaplatila týmto štyrom zariadeniam o stovky tisíc eur viac. Mesačné objemy boli pre súkromníkov taktiež vyššie – kým pre štátne zariadenia sa pohybovali od 65– do 75-tisíc eur, štyri súkromné zariadenia mali od 92– do 307-tisíc eur.

Neštandardné bolo podľa Rašiho aj trvanie zmlúv. Kým so štátnymi poskytovateľmi boli zmluvy uzatvorené na rok, so súkromnými zariadeniami to bolo na dlhšie obdobie, bez možnosti vypovedania zmlúv. Raši zároveň zdôraznil, že neexistuje dôvod, pre ktorý mali mať poskytovatelia výhodnejšie podmienky, keďže ich prístrojové vybavenie nebolo o nič kvalitnejšie, naopak, niektorí štátni poskytovatelia mali lepšie prístroje. Raši preto podá podnet na Najvyšší kontrolný úrad, aby tieto zmluvy preveril.

Zaujímavé je podľa Rašiho pozadie firiem. Všetky štyri firmy patria do Pro Diagnostic Group, ktorá podľa Transparency International Slovensko patrí do Pro Partners Holding Cyprus. Väčšinu v holdingu držia Rastislav Danišek a Róbert Bartek, ktorí boli sponzormi kampane politickej strany Sieť. Navyše podľa Rašiho majú aj väzby na podpredsedu Siete Andreja Hrnčiara, primátora mesta Martin. Počas jeho fungovania kúpili lyžiarske stredisko Martinské hole.

Podľa predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Abrhana Richard Raši svojimi vyjadreniami, v prípade, že sú pravdivé, priznal, že strana Smer-SD štyri roky kryje korupciu a tunelovanie. Ako ďalej konštatoval, Smer-SD kopíruje rovnaký scenár ako v prípade kauzy Váhostav. Na obranu Mariana Faktora dodal, že Faktor zachránil VšZP po bývalej šéfke Zuzane Zvolenskej, keď strata poisťovne dosahovala 120 miliónov eur.

Expert KDH pre zdravotníctvo Marian Faktor označil Rašiho tvrdenia za zavádzajúce, keďže za Rašiho pôsobenia na Ministerstve zdravotníctva SR hrozila VšZP nútená správa. Faktor považuje Rašiho tvrdenie, že uprednostňovali súkromných poskytovateľov pred štátnymi bez zohľadnenia kvality, za klamstvo. Faktor tiež označil za nepravdivé Rašiho vyjadrenie, že VšZP uzatvorila trojročné zmluvy, ktoré súčasné vedenie nemohlo riešiť. Podľa Faktora VšZP smie vypovedať zmluvu, ak môže uzatvoriť inú zmluvu za výhodnejších podmienok. Faktor v reakcii zároveň upozornil, že ak boli tieto zmluvy nevýhodné, prečo nové vedenie neuzavrelo nové, výhodnejšie zmluvy.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #VšZP #Raši #Sieť