Do Slovinska odišlo 20 slovenských policajtov

Pomáhať pri ochrane hraníc medzi Sloviskom a Chorvátskom odišlo v piatok 20 slovenských policajtov. Na cestu ich slávnostne vyprevadili predseda vlády Robert Fico, minister vnútra Robert Kaliňák, ako aj prezident PZ Tibor Gašpar.

06.11.2015 13:52
polícia, slovenskí policajti, Slovinsko Foto: ,
Dvadsať policajtov zo Slovenska odišlo pomáhať pri ochrane hraníc medzi Sloviskom a Chorvátskom.
debata (4)

Odchodu predchádzalo neoficiálne stretnutie Fica, Kaliňáka a Gašpara s dvadsiatkou policajtov, ktorí idú pomáhať dobrovoľne a nie na základe rozkazu. „Prišla požiadavka, aby sme pomohli Slovinsku, pričom posielame také počty, o ktoré nás žiadajú. Keby nás žiadali napríklad o sto, pokúsime sa dať sto, teraz však žiadajú 20 policajtov vrátane techniky,“ povedal na brífingu premiér.

Nóvum je však v tomto prípade v tom, že ide o hranicu medzi dvoma členskými štátmi Európskej únie, v prípade Maďarska a Srbska je to ochrana schengenskej hranice. Naši policajti budú s policajtmi napríklad z Česka či Nemecka nielen monitorovať hranicu, ale budú tiež zabezpečovať verejný poriadok.

„Málokedy sa stáva, že by boli policajti z iného štátu pozvaní, aby organizovali ochranu verejného poriadku na území iného štátu,“ vysvetlil Fico s tým, že ide o ochranu verejného poriadku v súvislosti s migráciou. Do Slovinska príde v súvislosti s migračnou krízou pomôcť približne 400 policajtov z rôznych štátov.

S policajtmi sa pred ich odchodom stretli... Foto: Pravda, Ľuboš Pilc
Fico, Kaliňák, policajti S policajtmi sa pred ich odchodom stretli premiér Robert Fico aj minister vnútra Robert Kaliňák.

Naši policajti sú špeciálne pripravení na tento druh práce, majú základné technické vybavenie, autá, zariadenia na nočné videnie. Podľa predsedu vlády majú so sebou všetko, čo potrebujú. Do Slovinska odišli zatiaľ na mesiac, no Fico očakáva, že bude záujem o predĺženie misie. „V prípade ďalšieho prílevu migrantov, ktorý je istý, sa budú prijímať ďalšie tvrdšie a radikálnejšie opatrenia,“ povedal novinárom s tým, že Európa konečne chápe, že musí chrániť svoje vlastné schengenské hranice. V prípade, že by iné štáty požiadali o pomoc, Slovensko je podľa jeho slov pripravené im pomôcť.

Ako nadviazal policajný prezident Tibor Gašpar, policajtov vyberali podľa viacerých kritérií. Zamerali sa na krajské riaditeľstvá v Trenčíne, Žiline a v Prešove, policajti sú z pohraničných obvodných oddelení, ktoré majú skúsenosti s prihraničnou činnosťou. Policajti musia mať istú znalosť angličtiny, aby boli schopní komunikovať, dokonca je medzi nimi jeden, ktorý ovláda macedónčinu, slovinčinu, resp. srbčinu. Museli mať za sebou takisto nejakú prax, poznamenal Gašpar. „Je to pokračovanie našich zahraničných misií, v tejto chvíli má naša polícia najväčšie zahraničné misie vo svojej histórii,“ pokračoval minister vnútra Robert Kaliňák. Ako dodal, požiadavky na pomoc od iných štátov Slovensko zatiaľ nedostalo. Poznamenal však, že „v najbližších týždňoch predstavíme ďalšie opatrenia, ktoré budú súvisieť s tým, že sme pripravení zabrániť nelegálnej migrácii smerom na Slovensko“.

Vyslanie na pomoc do Slovinska považuje jeden z policajtov za zmenu, niečo nové či dokonca za výzvu. Pomoc vníma aj ako odľahčenie práce slovinských policajtov, „inak by nedali smerom na Slovensko túto požiadavku“. „Práce v Slovinsku sa neobávam, keby som mal strach, nebol by som policajtom,“ povedal na záver Vladimír Šterbák z obvodného oddelenia PZ v Kežmarku.

Naši policajti budú s policajtmi napríklad z... Foto: Pravda, Ľuboš Pilc
polícia, slovenskí policajti, Slovinsko Naši policajti budú s policajtmi napríklad z Česka či Nemecka nielen monitorovať hranicu, ale budú tiež zabezpečovať verejný poriadok.

Slovenskí policajti budú slúžiť 12-hodinové zmeny v spoločných zmiešaných hliadkach. Komunikačným jazykom bude angličtina a hliadky budú zložené tak, aby nevznikali pri službe zásadné komunikačné problémy. Slovensko zabezpečí pre policajtov výstroj a výzbroj. Spôsob vyslania sa navrhuje riešiť formou zahraničnej služobnej cesty. Náklady na vyslanie budú hradené z tohtoročnej kapitoly ministerstva vnútra. Slovinská strana zabezpečí stravu, ubytovanie a zdravotnú starostlivosť. V ubytovacom zariadení slovinská strana zabezpečí plechové skrine na uloženie služobných zbraní.

Slovensko už pomohlo Maďarsku vyslaním našich policajtov. Tam 20. októbra odišlo 50 policajtov pomáhať strážiť maďarsko-srbskú hranicu. Táto pomoc je veľmi efektívna, hliadky minimalizujú tlak na hranicu a minister vnútra Robert Kaliňák verí, že rovnako efektívne bude aj vyslanie našich policajtov do Slovinska. Okrem policajtov Slovensko už vyslalo pre situáciu s migrantmi na pomoc Maďarsku aj vojakov. V rámci cvičenia BALATON 2015 pôsobí 21 vojakov, k dispozícii majú 10 kusov techniky. Ide o čatu prepravy a opráv, ktorá bude v Maďarsku do 15. decembra spolu s ďalšími kolegami Visegrádskej štvorky (V4) – Poliakmi aj Čechmi. Pri ich vyslaní premiér Robert Fico uviedol, že môže nastať situácia, že v súvislosti s utečeneckou krízou bude niekoľko sto slovenských policajtov a vojakov slúžiť mimo územia Slovenska.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #hranice #Slovinsko #policajti #Robert Kaliňák #Tibor Gašpar