SHMÚ: Najciteľnejšie sa oteplilo na juhozápade Slovenska

Najciteľnejšie sa v nedeľu oteplilo na krajnom juhozápade Slovenska, kde teplota vzduchu cez deň dosiahla vyše 20 stupňov Celzia. Ako informoval Pavol Faško zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), teplotné rekordy namerali na polovici všetkých meteorologických staníc Slovenska s denným spravodajstvom.

09.11.2015 15:49
debata (1)

V Kuchyni zaznamenali 20,1 °C, na bratislavskej Kolibe 20,4 °C a v Bratislave na letisku až 21,2 °C. Tento stav spôsobila tlaková výš nad južnou Európou, ktorá svojím severným výbežkom zasahuje až do strednej Európy a po jej okraji prúdi od juhozápadu teplý vzduch, v ktorom aj nad Alpami dosahuje teplota vzduchu v nadmorskej výške 1 500 m okolo 15 stupňov.

Otepleniu predchádzala výrazná teplotná inverzia, ktorá trvala od začiatku novembra. Spôsobilo ju prúdenie relatívne veľmi teplého vzduchu vo vyšších vrstvách ovzdušia od juhu až juhozápadu. Toto prúdenie bolo podľa Faška také výrazné, že vo vysokých a v stredných horských polohách zaznamenali niekoľko rekordov.

Jedným z príkladov je Chopok, kde 2. novembra teplota dosiahla 14,4 °C, čím bol prekonaný rekord pre tento deň z roku 2004, keď tam namerali 11,8 °C. Na Lomnickom štíte prvýkrát v histórii prevádzky tejto vysokohorskej meteorologickej stanice (od októbra 1940) namerali v mesiaci november teplotu vzduchu vyššiu ako plus desať stupňov Celzia, 3. novembra tam bolo 10,8 °C.

Teplotná inverzia podmienila v nížinách a údoliach hmlisté a chladné počasie. V Trebišove dosiahla 3. novembra teplota vzduchu iba 3,3 °C, o deň neskôr bolo v Prešove 3,9 °C, pričom v rovnakom čase namerali v Oravskej Lesnej a na Štrbskom Plese viac ako plus 18 °C.

Teplotné podmienky tohtoročnej a vlaňajšej jesene sú doteraz podobné. Vlani bol september menej teplý ako tohtoročný, tento rok bol október teplotne normálny, no v roku 2014 bol teplotne nadpriemerný.

Najväčšie ochladenie SHMÚ túto jeseň zaregistroval medzi 24. a 26. septembrom. V Orechovej na krajnom východe Slovenska namerali 24. septembra 31,6 °C, na druhý deň už v Oravskej Lesnej teplota vzduchu nedosiahla viac ako 11,4 °C, čo je rozdiel viac ako 20 stupňov.

„Je zaujímavé, že v časovom rade priemerných mesačných teplôt vzduchu z Hurbanova od roku 1871 sa medzi šesť najteplejších novembrov dostali novembre z rokov 2000 až 2014. Najteplejší november bol v Hurbanove v roku 1926, keď tam priemerná mesačná teplota vzduchu dosiahla 10,6 °C. Druhý najteplejší november tam bol v roku 1963 (9,0 °C) a nasleduje november v roku 2000 (8,8 °C),“ uzatvára Pavol Faško so SHMÚ.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #SHMÚ #november #teplotné rekordy